W Ogólnopolskim Dniu Seniora zebrała się Rada Seniorów Powiatu Kieleckiego. W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach uczestniczyli licznie także seniorzy z gmin powiatu kieleckiego, którzy mogli w dniu swojego święta wysłuchać ciekawych prelekcji oraz wykonać bezpłatnie analizę składu ciała.

Wszystkich Seniorów powitali serdecznie: starosta kielecki Mirosław Gębski, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk oraz przewodniczący Rady Seniorów Powiatu Kieleckiego Witold Comber.
Na spotkaniu obecna była także dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Dominika Kąsek.


Obrady otworzył Przewodniczący Rady Seniorów Powiatu Kieleckiego Witold Comber, który zaprosił Seniorów do wysłuchania prelekcji na temat terapii pijawką lekarską, ziołolecznictwa, a także informacji przygotowanych przez specjalistkę z NFZ.
- Dobrze, że możemy zapoznać się z takimi informacjami, które będą z pewnością dla nas przydatne . Dobrze, że możemy dowiedzieć się o różnych metodach leczenia. Wiem, że niektórzy już korzystali z takich zabiegów - mówił Witold Comber do Seniorów.
Do Seniorów zwrócił się także starosta kielecki Mirosław Gębski.
- Jest mi niezmiernie miło, że tak liczne grono seniorów gościmy na terenie siedziby powiatu kieleckiego. Od wielu lat współpraca z Radą Seniorów Powiatu Kieleckiego układa się nam bardzo dobrze. Cieszymy się, że na trzecim posiedzeniu będziecie mogli dowiedzieć się o ważnych informacjach zdrowotnych i nie tylko, a to dzięki ciekawym prelekcjom. Jeszcze raz dziękuję za bardzo dobrą współpracę między powiatową radą i seniorami z powiatu kieleckiego, a Zarządem Powiatu. Dowodem na to jest choćby włączanie się seniorów w naszą akcję ”Paczka dla Rodaka na Wileńszczyźnie”. Właśnie zaczynamy kolejną zbiórkę darów, a przypomnę, że seniorzy chętnie uczestniczyli w poprzednich edycjach tej akcji. Miło mi poinformować, że w tym roku do powiatu kieleckiego dołączyły jeszcze cztery powiaty: włoszczowski, jędrzejowski, konecki, opatowski, które będą zbierały dary na swoich terenach. Myślę, że świąteczne paczki trafią w przededniu Gwiazdki na naszą polską Wileńszczyznę. Jak mówi nasz przyjaciel z Solecznik i dobry duch akcji - Tadeusz Romanowski, u nich jest mała Polska, a my jesteśmy dużą Polską, bo oni zostali tam gdzie Polska była. To wielkie mocarstwa przesunęły granice - mówił starosta na spotkaniu z seniorami.

Głos zabrał także członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk.
- Jestem dumy, że powołaliśmy Radę Seniorów Powiatu Kieleckiego. Dziękuję Wam, że jesteście, bądźcie nadal aktywni. Senior potęgą jest! - mówił członek Zarządu.

Ogólnopolski Dzień Seniora był okazją do wysłuchania przez seniorów ciekawych i praktycznych prelekcji przygotowanych przez specjalnie zaproszonych specjalistów. Mgr farmacji, hirudoterapeuta unijny Agnieszka Matyjaszewska opowiadała o terapii pijawką lekarską. Ta metoda leczenia wzbudziła zainteresowanie wśród seniorów, którzy chętnie zadawali pytania na temat stosowania pijawek w medycynie. Ich ciekawość wzbudziła również kolejna prelekcja, która dotyczyła fitoterapii. O ziołolecznictwie w jesieni życia opowiadała Jadwiga Kubala - technik farmaceuta, absolwentka kursu zielarskiego na Akademii Medycznej w Lublinie. Seniorzy mogli także wysłuchać informacji na temat bezpłatnych świadczeń zdrowotnych NFZ, czy dowiedzieć się jak założyć profil zaufany. Prelekcję „Senior w NFZ” przygotowała dla seniorów Dagmara Borowiec - główny specjalista obsługi działu klienta i profilaktyki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Po prelekcjach Seniorzy mogli bezpłatnie wykonać analizę składu ciała, a także wyrobić kartę EKUZ. Pracownicy NFZ udzielali wszelkich informacji dotyczących bezpłatnych świadczeń zdrowotnych i wykonywali seniorom badania, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Na koniec posiedzenia członkowie Rady Seniorów Powiatu Kieleckiego zostali obdarowani upominkami od starosty kieleckiego z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora, wśród których znalazły się gadżety promocyjne powiatu kieleckiego oraz świąteczne stroiki zrobione przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Fanisławicach. Podarunki przekazał też NFZ w Kielcach.