Uroczystości 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości połączone były z XIX edycją Dnia Kultury i Tradycji Gminy Bieliny. Uczestniczył w nich członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk.

Uroczystości rozpoczęły sie od złożenia kwiatów przez delegację samorządu gminy Bieliny przy pomnikach pomordowanych w Kakoninie oraz Hucie Szklanej.
Następnie w bielińskim kościele parafialnym został odśpiewany hymn narodowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. W dalszej części uroczystości pod przewodnictwem ks. kan. Jana Wojtyny odprawiona została liturgia mszy świętej w intencji Ojczyzny. Uczestniczyli w niej licznie zgromadzeni mieszkańcy, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych: z Bielin, Makoszyna, Belna i Lechowa oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bielinach, a także kompania honorowa OSP i przedstawiciele młodzieżowych drużyn pożarniczych z Bielin i Lechowa. Oprawy mszy dokonał chór parafialny oraz orkiestra dęta OSP pod batutą Marcina Chlebnego.
W homilii ks. Tomasz Kubicki mówił o wielu wymiarach patriotyzmu i miłości do Ojczyzny oraz o potrzebie troski o jej suwerenność.
Po zakończeniu mszy uczestnicy w procesji przeszli pod pomnik upamiętniający zamordowanych podczas II wojny światowej mieszkańców Bielin.
Po wspólnej modlitwie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze: Członek Zarządu Powiatu Kieleckiego Stefan Bąk, reprezentacja samorządu gminy Bieliny z Wójtem Gminy i Przewodniczącym Rady Gminy oraz środowiska oświaty.
W podniosłej atmosferze, przy dźwiękach pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry strażackiej mieszkańcy przeszli ulicami Bielin w uroczystym biało-czerwonym korowodzie. Towarzyszyła im 30-metrowa flaga narodowa niesiona przez młodzież szkolną, będąca wymownym symbolem Święta Niepodległej i Wolnej Ojczyzny.
Po dotarciu do hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II odbyła się dalsza część uroczystości. Rozpoczęło ją wręczenie stypendiów im. JM ks. Prof. U.J. Karola Teligi w ramach funduszu stypendialnego stworzonego w roku 2005 przez Towarzystwo Przyjaciół Bielin.
Podziękowania za lata zaangażowania w działalność zespół śpiewaczego „Małe Bielinianki” oraz popularyzację świętokrzyskiego folkloru i promowanie gminy Bieliny z rąk Wójta Gminy oraz Dyrektor Szkoły w Bielinach otrzymały: Zofia Dyk, Ewa Kot, Nicola Krasuska, Łucja Langner, Łucja Prochoń i Weronika Wawrzeńczyk.
W kolejnej części wydarzenia odbyła się akademia patriotyczna pn. „Pieśń o tej, co nie zginęła” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bielinach. Uczniowie odśpiewali Hymn Państwowy oraz pieśni hymniczne pod dyrygenturą Piotra Goworka.

Źródło i fot: UG w Bielinach