14.11.2023 roku w Powiatowym Zespole Szkół im. Władysława Łokietka w Chęcinach odbył się VII Regionalny Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta kielecki Mirosław Gębski. Zarząd Powiatu w Kielcach reprezentował Cezary Majcher.

Wydarzenie to było jednym z wielu patriotycznych uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Do muzycznych zmagań konkursowych zgłosiło się 12 szkół. Uczniowie rywalizowali ze sobą w kategoriach do 15 lat i powyżej 15 r.ż. (soliści, chóry, zespoły wokalne). Występy oceniało jury w składzie: dyrektor szkoły Elżbieta Skucińska, Anna Ulatowska nauczyciel muzyki i historii oraz Małgorzata Grzechniak nauczyciel historii.

W tym dniu uczniowie prezentowali najpiękniejsze pieśni patriotyczne te znane i zapomniane. Usłyszeć można było także piosenki szkolne i popularne o silnym charakterze narodowym. Konferansjerzy przeglądu nie tylko zapowiadali poszczególne podmioty konkursowe, ale przybliżali historię i znaczenie każdego z wykonywanych utworów, co pozwoliło wgłębić się w genezę i odbiór wykonywanej muzyki.

- Chciałbym podziękować organizatorom i komisji za ogromne zaangażowanie i kultywowanie tych pięknych polskich tradycji. Pieśni patriotyczne są nieodzownym elementem naszej kultury i historii. To 105 lat wolności w Polsce. Dbajmy o to, by historia nie sięgała jedynie dnia wczorajszego, lecz pozwoliła pamiętać dobre czasy wolnej Polski - mówił członek Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher.

Oto laureaci VII Regionalnego Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej:

I kategoria - soliści do 15 lat

Wyróżnienia otrzymali: Anna Taranek - SP Małogoszcz, Duet w składzie Ada Wojciechowska, Ewa Gołuzd - SP Sobków, Grupa wokalna - SP w Starochęcinach, Zespół wokalny - SP w Łukowej, Zespół wokalny - SP w Bolminie, Chór Cantata - SP w Chęcinach, Zespół wokalny - SP w Wolicy.

III - Hanna Tamborska - SP Polichno

II - Antonii Burzawa - SP Mokrsko

I - Julia Kasprzyk - SP Polichno

II kategoria soliści od 15 lat:

Wyróżnienia otrzymali: Amelia Król, Wojciech Kowalczyk - PZS Łopuszno, Gabriela Polit, Marta Kruzel - PZS Chęciny, Ivan Yarovyi, Anastasiia Petrun - PZS Chęciny

III - Katarzyna Twardowska, Patrycja Kałuża, Julia Świercz - PZS Łopuszno

II - Maja Szproch - LO Małogoszcz

I - Mariia Nakonechna - PZS Chęciny

Wszystkim wokalistom serdecznie gratulujemy udziału i wspaniałego występu.