Na parkingu przy budynku Starostwa Powiatowego w Kielcach staną wiaty fotowoltaiczne. Energia uzyskiwana z produkcji własnej elektrowni będzie zużywana wyłącznie na własne potrzeby.
Budowa instalacji fotowoltaicznej dla budynku Starostwa Powiatowego w Kielcach ma zmniejszyć koszty eksploatacyjne poprzez ograniczenie zapotrzebowania na energię elektryczną z sieci. Pozwoli także na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Panele fotowoltaiczne będą zamontowane na zadaszeniu parkingu przy budynku Starostwa.
- Przeanalizowaliśmy możliwości zlokalizowania instalacji fotowoltaicznej w różnych miejscach między innymi na dachu budynku, na gruncie obok budynku oraz na zadaszeniu miejsc parkingowych. Z uwagi na duże rozproszenie urządzeń technicznych wykluczyliśmy montaż instalacji na dachu budynku, natomiast montaż instalacji na gruncie nie jest możliwy z uwagi występujące zacienianie ze strony budynku co powodowałoby nieefektywną pracę paneli. Jako optymalną wybraliśmy lokalizację instalacji na zadaszeniu parkingu- mówi starosta kielecki Mirosław Gębski.
Inwestycja obejmuje budowę pięciu wiat fotowoltaicznych typu Carport o mocy 70,56 kWp każda. Będą one stanowiły zadaszenie miejsc parkingowych oraz konstrukcję wsporczą pod instalację fotowoltaiczną, przeznaczoną do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystywanej wyłącznie na potrzeby własne kieleckiego starostwa z możliwością wprowadzania nadwyżki energii do sieci elektroenergetycznej.
W sumie zaplanowano zamontowanie 735 paneli fotowoltaicznych na wiatach, każdy o mocy 0,48 kW, co daje łączną moc przyłączeniową 0,3528 MW.
Do planowanej instalacji przyjęto do obliczeń uśrednioną wartość zużycia energii w latach 2018 - 2021 w 0,729 MWh.
W ramach realizowanej inwestycji przewiduje się doprowadzenie instalacji kablowej pod 2 stacje ładowania samochodów elektrycznych.
Inwestycja pn. „Budowa instalacji fotowoltaicznej dla budynku Starostwa Powiatowego w Kielcach” realizowana jest w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Jej koszt to ok. 2 mln 630 tys. zł. Uruchomienie instalacji planowane jest w I połowie maja 2024 roku.