IX Kielecki Marsz Katyński już w piątek – uczcijmy razem 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej
Zatrzymajmy się na chwilę, aby przypomnieć i uczcić. Już w nadchodzący piątek, mieszkańcy naszego miasta będą mieli okazję wziąć udział w IX Marszu Katyńskim. To moment, by zapamiętać i oddać hołd tym, którzy zginęli w jednej z najtragiczniejszych zbrodni XX wieku.
  1. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:00 na Placu Artystów.
  2. W programie m.in. wykład historyka Marka Jończyka z IPN na temat zbrodni katyńskiej.
  3. Marsz przejdzie ulicami miasta, kończąc uroczystości na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia.
  4. Obchody będą również okazją do złożenia kwiatów przy pomnikach upamiętniających ofiary.

W ramach upamiętnienia 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, w której blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej, w tym oficerów i policjantów, straciło życie z rąk NKWD, nasze miasto po raz dziewiąty zorganizuje Marsz Katyński. To ważne, abyśmy pamiętali o tych, którzy zginęli, zachowując patriotyzm i niezłomność w obliczu okupanta.

Historia ta uczy nas o mrocznych kartach naszej przeszłości, ale również o sile ducha i odwadze. Wykład, który poprowadzi Marek Jończyk z IPN, rzuci światło na te wydarzenia, pomagając zrozumieć ich wagę i znaczenie dla dzisiejszych pokoleń.

Udział w marszu to nie tylko okazja do wyrazu patriotyzmu, ale również do wspólnego, międzypokoleniowego spotkania. Ta wyjątkowa inicjatywa, organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w naszym mieście oraz Stowarzyszenie „Rodzina Katyńska”, zyskała wsparcie wielu lokalnych instytucji i organizacji.

Oprócz marszu, mieszkańcy będą mieli możliwość uczestniczenia w dodatkowych wydarzeniach towarzyszących, takich jak złożenie kwiatów i zniczy przy pomnikach upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz prezentacja wystawy „Tatusiu, kiedy wrócisz? Polskie rodziny w latach II wojny światowej” w Centrum Edukacyjnym IPN.

Warto więc wziąć udział i przypomnieć sobie o tych, którzy odeszli, ale dzięki naszej pamięci nadal żyją w naszych sercach. To również moment, by nauczyć młodsze pokolenia o historii, która kształtuje naszą tożsamość narodową.


Na podstawie: Urząd Miasta Kielce