EkoEksperymentarium w Instytucie Dizajnu uczy oszczędzać wodę i pieniądze
Odkryj codzienne ekologiczne praktyki w EkoEksperymentarium! Interaktywna wystawa prowadzona przez Instytut Dizajnu oferuje praktyczne sposoby na oszczędne i świadome życie.
  • Interaktywne stacje edukacyjne pozwalają uczestnikom doświadczyć, jak oszczędzać zasoby.
  • Praktyczne porady dotyczące gotowania less waste i segregacji odpadów.
  • Eksperymenty pokazujące wpływ codziennych wyborów na środowisko.
  • Wystawa czynna do 23 czerwca 2024 r., z bezpłatnym wstępem.

Instytut Dizajnu zaprasza na EkoEksperymentarium, wystawę, która w zabawny i interaktywny sposób uczy dzieci oraz dorosłych jak można na co dzień dbać o środowisko. Eksponaty w formie codziennych czynności domowych, jak prysznic zamiast kąpieli w wannie czy właściwe używanie energii, przekonują, że małe zmiany mogą mieć duże znaczenie.

„EkoEksperymentarium to nie tylko wystawa, to przestrzeń, w której każdy może sprawdzić na własnej skórze, co oznacza ekologiczny tryb życia” – mówi Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt. Wystawa, dzięki ilustracjom Pawła Szlotawy, staje się także wizualną podróżą przez świat ekodesignu.

Podczas wystawy uczestnicy mogą eksperymentować z różnymi sposobami oszczędzania zasobów i zmniejszania swojego śladu węglowego, wybierając lokalne produkty czy rezygnując z butelkowanej wody. „To, co uczymy na wystawie, może być prosto przekładać się na codzienne życie, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach” – dodaje Magda Derdończyk, również z kolektywu Mamy Projekt.

Wystawa, która odbyła się już w wielu miastach Polski, cieszy się dużym zainteresowaniem, czego dowodem jest entuzjazm młodych uczestników. Uczniowie z klas 2c ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. T. Kościuszki podzielili się swoimi wrażeniami, mówiąc, że najbardziej zaskoczyło ich, ile energii może zużywać czuwający router internetowy oraz że niebieskie paragony mogą być recyklingowane.

Zachęcamy mieszkańców do odwiedzenia EkoEksperymentarium i sprawdzenia, jak łatwo można wprowadzić ekologiczne rozwiązania do swojego domu. Wystawa jest otwarta dla grup zorganizowanych oraz dla osób indywidualnych, szczegóły dotyczące godzin można znaleźć na oficjalnej stronie Instytutu Dizajnu.


Według informacji z: Urząd Miasta w Kielcach