Harcerze z Kieleckiej Chorągwi uczcili 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino
Blisko 2 tysiące harcerzy z całej Polski zebrało się na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, aby uczcić 80. rocznicę bitwy. Wśród nich była także reprezentacja Chorągwi Kieleckiej, która wzięła udział w centralnych obchodach tego ważnego wydarzenia.
  1. Udział prawie 70 harcerzy z województwa świętokrzyskiego.
  2. Obchody z udziałem prezydentów Polski i Włoch.
  3. Złożenie wieńców przy krzyżu Virtuti Militari.
  4. Zwiedzanie Watykanu i udział w modlitwie Anioł Pański.

18 maja 2024 roku na Monte Cassino odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej. W wydarzeniu wzięło udział blisko 2 tysiące harcerzy z całej Polski, w tym prawie 70 osób z Chorągwi Kieleckiej. To była wyjątkowa okazja, by uczcić pamięć tych, którzy walczyli i zginęli w tej historycznej bitwie.

Uroczystości, które miały miejsce na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, odbyły się z udziałem prezydentów Polski i Włoch. Ważnym momentem było odczytanie apelu poległych oraz złożenie wieńców przy krzyżu Virtuti Militari. Wśród składających wieńce była również Anna Maria Anders, ambasadorka Polski we Włoszech, która złożyła kwiaty na grobie swojego ojca, generała Władysława Andersa.

Harcerze mieli również okazję zwiedzić okolice wzgórza Monte Cassino i wziąć udział w rekonstrukcjach organizowanych przez Związek Harcerstwa Polskiego. "Była to dla nich okazja, aby odwiedzić miejsca oraz poznać ostatnich świadków tej historii Polski. W ramach kilkudniowej wyprawy nie mogło zabraknąć także wizyty w Watykanie, w którym wraz z innymi harcerzami wzięli udział w modlitwie Anioł Pański na placu Świętego Piotra" – mówi rzeczniczka prasowa ZHP Chorągwi Kieleckiej, hm. Agnieszka Stochmal.

Monte Cassino, wraz z klasztorem benedyktynów, stanowiło kluczową pozycję obronną na linii Gustawa podczas II wojny światowej. 18 maja 1944 roku, po ciężkich walkach, wzgórze zostało zdobyte przez 2. Korpus Polski pod dowództwem generała Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. To miejsce stało się symbolem poświęcenia i bohaterstwa polskich żołnierzy.


Według informacji z: Urząd Miasta Kielce