Historyczna wyprawa rowerowa sprzed przeszło wieku nabiera nowego życia za sprawą wyjątkowej wystawy. W Kielcach będzie można zobaczyć ekspozycję, która przenosi zwiedzających w czasy, gdy polskie drogi były wyzwaniem dla cyklistów. To okazja, by poznać historię wyprawy ojca i syna, którzy przemierzyli Królestwo Polskie na rowerach.
- Wystawa „Rowerem po drogach i bezdrożach Królestwa Polskiego” w Kielcach.
- Ekspozycja oparta na dzienniku podróży z 1897 r.
- Wernisaż odbędzie się 14 czerwca o godzinie 17.30.
- Wystawa czynna do 10 lipca 2024 r.
W nadchodzący piątek, 14 czerwca, o godzinie 17.30 w Punkcie Promocji Kielc odbędzie się wernisaż wystawy „Rowerem po drogach i bezdrożach Królestwa Polskiego”, która została zorganizowana przez warszawskie Muzeum Sportu i Turystyki. Ekspozycja opiera się na dzienniku podróży członków Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów z 1897 roku, którzy odwiedzili m.in. Kielce. Wyprawa ta była nie lada wyzwaniem, biorąc pod uwagę ówczesny stan dróg.
W 1897 roku Staś Fertner, wówczas 14-letni chłopiec, wraz ze swoim ojcem Antonim, wyruszyli na 15-dniową wycieczkę rowerową. Staś, za namową ojca, spisał swoje wspomnienia z tej podróży w formie pamiętnika. Rękopis dziennika, liczący 104 strony, znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie i jest jednym z najcenniejszych eksponatów tej instytucji.
Książka „511 wiorst na rowerze. Moja pierwsza wycieczka po Królestwie Polskim” zawiera szczegółowe opisy trasy, liczne ilustracje przedstawiające mijane miejscowości oraz reklamy rowerów i akcesoriów z końca XIX wieku. Trasa wyprawy obejmowała m.in. Warszawę, Grójec, Opoczno, Kielce, Chęciny, Busko-Zdrój, Opatów, Sandomierz, Lublin i Puławy.
Na wystawie, która potrwa do 10 lipca 2024 roku, zwiedzający będą mogli zobaczyć 16 plansz rejestrujących niemal każdy dzień podróży Fertnerów. W ramach wernisażu o wyprawie, książce i wystawie opowiedzą kustosz Piotr Banasiak oraz dr hab. Robert Gawkowski z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Autorzy wystawy podkreślają, że ekspozycja pokazuje nie tylko trasę podróży, ale także codzienne wyzwania, z którymi musieli się zmierzyć cykliści w tamtych czasach. Wyprawa była nie tylko wyzwaniem fizycznym, ale również ciekawą lekcją historii i geografii Polski. „Kielce, miasto gubernialne nad strumieniem Silnicą, jest miastem bardzo starożytnem. Okolica dokoła prześliczna” - tak o naszym mieście pisał Staś Fertner w swoim pamiętniku.
Punkt Promocji Kielc będzie czynny od wtorku do soboty, w godzinach 11-17. Działalność punktu koordynuje Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.
Wg inf z: UM Kielce