Programy w powiecie kieleckim skutecznie zmniejszają bezrobocie
Bezrobocie w powiecie kieleckim spadło do 6,7% na koniec maja 2024. To efekt efektywnych działań Powiatowego Urzędu Pracy, który realizuje programy wspierające osoby poszukujące pracy, w tym „Zielone kompetencje” czy „40-tki na start”.
  1. Bezrobocie w powiecie kieleckim wynosi 6,7%.
  2. Starosta Tomasz Pleban chwali działania PUP.
  3. PUP realizuje programy wspierające bezrobotnych.
  4. Zmniejszenie zatrudnienia w PUP przyniosło oszczędności.

Bezrobocie w powiecie kieleckim spada i na koniec maja 2024 wynosiło 6,7 procent. To o pół punktu procentowego mniej niż w kwietniu tego roku. Takie dane przedstawiono podczas posiedzenia Powiatowej Rady Rynku Pracy, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Kielcach.

Z danych przedstawionych przez Magdalenę Karwat-Kasińską, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, wynika, że na koniec maja w rejestrach widniało 4 055 osób bez pracy, czyli o 326 mniej niż przed rokiem.

Starosta Kielecki, Tomasz Pleban, pozytywnie ocenia działalność PUP. Przypomniał, że jeszcze kilka lat temu instytucja zajmowała ostatnie miejsca w ogólnopolskich rankingach efektywności "pośredniaków". "Zmiany wprowadzone w działalności urzędu przez poprzedniego dyrektora, a kontynuowane przez obecny zarząd instytucji przyniosły pozytywny efekt. Najważniejsze okazało się ulepszenie oferty PUP. Przestawienie się na nowego klienta, czyli pracodawcę, przyniosło oczekiwane skutki, czyli efektywną walkę z bezrobociem" – powiedział starosta. Jak dodał, równie ważna jest restrukturyzacja urzędu. Zmniejszenie zatrudnienia o ponad 70 osób nie zmniejszyło efektywności działania, a przyniosło poważne oszczędności w budżecie powiatu.

Mimo dobrej sytuacji na rynku, PUP wciąż podejmuje działania, służące wsparciu osób poszukujących zatrudnienia. Instytucja realizuje m.in. trzy programy specjalne, skierowane do konkretnych grup bezrobotnych. Jeden z nich, pod nazwą „Zielone kompetencje”, polega na szkoleniu w poszukiwanych na rynku zawodach: instalatora pomp ciepła i instalatora systemów fotowoltaicznych. Umiejętności zawodowe zdobyło dzięki niemu 16 osób. Kolejny, to „Sięgaj po więcej”. Grupa 15 osób przeszła szkolenie poświęcone wykorzystaniu social mediów w biznesie. 14 osób otrzyma też wsparcie na założenie własnej działalności gospodarczej. Z kolei, projekt „40-tki na start” został opracowany z myślą o bezrobotnych kobietach w wieku 40+ z terenów wiejskich i miejsko-wiejskich. Uczestniczki programu brały udział m.in. w warsztatach ze stylistą i sesji zdjęciowej do dokumentów aplikacyjnych. Otrzymały też bony do wykorzystania na poprawę wizerunku. To nowatorskie działania, przygotowane przez Powiatowy Urząd Pracy.

Uczestnicy obrad podkreślali wagę kształcenia zawodowego. Ich zdaniem, niezwykle ważne jest, aby zmienić nastawienie uczniów i ich rodziców do szkół branżowych. Może w tym pomóc bezpośredni kontakt z przedsiębiorcami poszukującymi pracowników.


Powiat Kielecki