Kielce zwiększają bezpieczeństwo cyfrowe dzięki unijnym funduszom
Gmina Kielce inwestuje w cyberbezpieczeństwo dzięki unijnym funduszom. Nowoczesne technologie i sprzęt zastąpią przestarzałe systemy, co znacząco zwiększy ochronę cyfrową mieszkańców i przedsiębiorstw.

Nowoczesne technologie na straży bezpieczeństwa

Gmina Kielce uzyskała unijne dofinansowanie na realizację projektu „Wzmocnienie cyberbezpieczeństwa Gminy Kielce” w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Projekt, którego wartość przekracza 920 tys. złotych, ma na celu modernizację i wzmocnienie systemów cyfrowej ochrony miasta.

Za realizację projektu odpowiadają Wydział Administracyjny oraz Centrum Usług Miejskich. Wkład własny Kielc wynosi około 74 tys. złotych. Główne działania obejmują zakup nowoczesnych urządzeń i oprogramowania do ochrony przed cyberzagrożeniami, w tym firewalli, które będą zabezpieczać sieć internetową oraz Data Center.

Poprawa infrastruktury i bezpieczeństwa cyfrowego

Dyrektor Centrum Usług Miejskich, Piotr Wychowaniec, podkreśla, że projekt przyczyni się do ulepszenia systemów informatycznych i sieci, co znacznie poprawi jakość oferowanych usług cyfrowych. Stare, wyeksploatowane urządzenia zostaną zastąpione nowymi, nowoczesnymi technologiami. „Dzięki dofinansowaniu możliwa będzie także między innymi migracja serwera poczty internetowej wraz z przeniesieniem skrzynek pocztowych na nową macierz i podniesieniem ich bezpieczeństwa” – dodaje Wychowaniec.

Planowane działania obejmują także wdrożenie Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji, który zostanie zainstalowany zarówno w Urzędzie Miasta, jak i w Centrum Usług Miejskich. To pierwszy krok w realizacji projektowych celów, które mają być zrealizowane w ciągu dwóch lat.

Kluczowe cele i zadania projektu

Projekt ma na celu podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa w Gminie Kielce poprzez szereg działań, w tym:

  • Wprowadzenie zabezpieczeń sprzętowo-programowych na styku z siecią Internet oraz Data Center.
  • Migrację serwera poczty internetowej na nową macierz i podniesienie bezpieczeństwa skrzynek pocztowych.
  • Eliminację przestarzałych technologicznie urządzeń i systemów, które są starsze niż 10 lat i nie posiadają gwarancji oraz wsparcia producenta.
  • Wdrożenie systemu do zabezpieczania i weryfikacji logów sprzętowych urządzeń sieciowych, serwerów oraz Data Center.
  • Podniesienie poziomu wiedzy i kompetencji służb IT zatrudnionych w Urzędzie Miasta oraz Centrum Usług Miejskich w zakresie obsługi nowych urządzeń.
  • Przeprowadzenie audytów bezpieczeństwa informacji, które potwierdzą uzyskanie wyższego poziomu odporności na cyberzagrożenia.

Kto skorzysta z projektu?

Głównymi odbiorcami projektu będą obecni i przyszli mieszkańcy oraz przedsiębiorstwa działające na terenie miasta. Dzięki realizacji zaplanowanych działań, zarówno instytucje publiczne, jak i prywatne będą mogły korzystać z bezpieczniejszych i bardziej niezawodnych usług cyfrowych.

Modernizacja infrastruktury cyfrowej to nie tylko inwestycja w bezpieczeństwo, ale także w przyszłość miasta. Dzięki nowym technologiom, Kielce będą mogły rozwijać się dynamicznie, oferując swoim mieszkańcom i przedsiębiorcom najwyższy poziom ochrony cyfrowej.


Urząd Miasta w Kielcach