Biblioteka rusza w miasto z książkami, a jeden z projektów wjedzie do pociągu

FOT. Urząd Miasta Kielce
W kieleckiej bibliotece książki nie mają zamiaru grzecznie czekać na półkach. Tym razem wyjdą do ludzi, pojadą na rowerach, zajrzą do barberów i siłowni, a nawet trafią do pociągu. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach dostała 70 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dwa projekty, które mają obudzić czytanie w zupełnie innym rytmie niż zwykle.
- Biblioteka wychodzi z książką do barberów, na siłownię i do wagonu
- Czerwiec przy Świętym Janie i Kochanowskim nabierze literackiego smaku
- Dwie akcje pokazują, że czytanie może mieć własny rytm
Biblioteka wychodzi z książką do barberów, na siłownię i do wagonu
Pierwszy z pomysłów nosi tytuł „Czytanie – męska sprawa” i celuje przede wszystkim w chłopców, nastolatków oraz dorosłych mężczyzn, choć twórcy projektu nie zamykają go na żadną grupę odbiorców. Chodzi nie tylko o promocję literatury, ale też o prosty, ludzki pretekst do spotkania i rozmowy – tak, żeby książka stała się punktem wyjścia do budowania relacji między pokoleniami.
W maju biblioteczna akcja ma wyjść poza tradycyjne mury. Pracownicy odwiedzą między innymi barberów, siłownie i fryzjerów, a do tego przygotują warsztaty gier planszowych. W planie są też rowerowe przejazdy bibliotekarzy, którzy będą rozdawać mieszkańcom książki, oraz spotkania z rozpoznawalnymi postaciami ze świata telewizji i literatury.
Jednym z najbardziej zaskakujących elementów ma być rozmowa z pisarzem kryminałów w pociągu. Taki format sam w sobie pokazuje, że biblioteka chce wyjść z utartego schematu i trafić tam, gdzie na co dzień rzadko kojarzy się kulturę czytania. Całość wpisuje się w Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2026, zaplanowany od 8 do 15 maja.
Czerwiec przy Świętym Janie i Kochanowskim nabierze literackiego smaku
Drugi projekt to dobrze znana kielczanom „Książka na Św. Jana”. Tym razem czytelnicze wydarzenia zaplanowano na 20 oraz 26 i 27 czerwca, a program ma łączyć literaturę, lokalną tradycję i letnią atmosferę. Biblioteka stawia na różnorodność, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Wśród propozycji znajdą się warsztaty literackie i edukacyjne poświęcone między innymi twórczości Jana Kochanowskiego. Będzie też część bardziej sensoryczna – parzenie aromatycznej herbaty ziołowej z wykorzystaniem roślin kojarzonych z obrzędami świętojańskimi, w tym lipy. To właśnie takie połączenie wiedzy, smaku i tradycji może najlepiej przyciągać osoby, które nie szukają w bibliotece tylko książkowej ciszy.
Zaplanowano także rozdawanie książek z Jarosławem Gugałą, spotkania z popularnymi pisarzami i spacer po Górach Świętokrzyskich w towarzystwie autora kryminałów. Widać tu wyraźnie, że biblioteka buduje ofertę nie jako serię pojedynczych wydarzeń, ale jako całość, w której literatura wychodzi na ulicę, do pociągu i w teren.
Dwie akcje pokazują, że czytanie może mieć własny rytm
Oba projekty łączy ten sam kierunek – zachęcić do książek bez zadęcia i bez szkolnego obowiązku. Zamiast sztywnej formy pojawia się ruch, rozmowa i zaskoczenie, a to często działa lepiej niż najgłośniejsza kampania. Dla Kielc oznacza to dwa miesiące, w których biblioteka ma szansę stać się miejscem jeszcze bardziej otwartym i obecnym tam, gdzie zwykle toczy się codzienne życie.
na podstawie: UM Kielce.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Kielce). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Dzik Kiełek patronem przedszkola. W Kielcach wróciła legenda miasta

Turniej Pięciu Pływalni rozstrzygnięty. Najlepsi wyłonieni po miesiącach startów

Policjanci sprawdzali młodych rowerzystów w Kielcach. Egzamin zaskoczył niejednego ucznia

Beczki bez oznaczeń i pakunek z przewodami - taki test na Karczówce

Sienkiewicz i Żeromski na balkonach. Uliczny spektakl otworzy Święto Kielc

Wsparcie dla onkologii i krwiodawstwa. Wiceminister przyjechała do Kielc

Arkadius w Windzie pokaże modę, która była manifestem

Koszykówka 3x3 na Rynku. Weekend z grą dopiero się rozkręca

Na Foce rozstrzygnął się turniej. Łączny dystans przekroczył 118 kilometrów

Pilot oślepiony laserem nad Masłowem - policja zatrzymała 62-latka

W Kielcach padną zasady dwóch rządowych naborów dla organizacji

Ćwierć wieku współpracy. Samorządowcy świętowali w Kielcach

Drogowiec Jeż uczy pierwszoklasistów. W tle ważna lekcja przed wakacjami

Kolejny fragment DK73 doczeka się nowej nawierzchni i mocniejszej konstrukcji
Przydatne dane teleadresowe
- Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach - kontakt, dyżurny, wydziały
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kielcach - kontakt, godziny, zgłoszenia chorób zakaźnych
- Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ w Kielcach - kontakt, godziny, punkty obsługi
- I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów w Kielcach - kontakt, godziny, opiniowanie sądowe
- Środowiskowy Dom Samopomocy Typu A w Kielcach - kontakt, godziny, oferta dla osób przewlekle psychicznie chorych
- POL-MOT AUTO Skoda Kielce - salon i serwis autoryzowany
