


Ruszyła akcja bezpłatnych badań profilaktycznych dla kielczan, w kierunku wczesnego wykrywania przewlekłej choroby nerek. Z badań skorzystać może tysiąc osób.
To pomysł Fundacji „Dobro Jest w Nas”, która zgłosiła go do szóstej edycji budżetu obywatelskiego. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Sport CK, partnerem Centralne Laboratorium Analityki Medycznej przy ul. Dalekiej 5, wspierają ją także spółka Centrum Terapii oraz Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.
Akcja rozpoczyna się w środę, 1 lipca. Informacji o terminach i dostępności miejsc udziela Centralne Laboratorium Analityki Medycznej przy ul. Dalekiej 5 (tel. 41 369 21 35) od poniedziałku do piątku w godzinach 7.15 -16. Do badań upoważniał będzie specjalnie przygotowany na potrzeby akcji voucher. Limit miejsc jest ograniczony.
W ramach projektu we wrześniu i październiku w Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego przy ulicy Jagiellońskiej 109 odbędą się trzy spotkania edukacyjne. Wezmą w nich udział m.in. chirurg transplantolog, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii Jacek Bicki oraz nefrolog Paweł Wróbel.
Według szacunków - przewlekłą chorobą nerek (PChN) dotkniętych jest około 5 milionów osób w Polsce. Jak podkreślają nefrolodzy, każdy raz w roku powinien wykonać badanie sodu, potasu mocznika i kreatyniny. A osoby z grup ryzyka, czyli m.in. nadciśnieniowcy i cukrzycy, powinny być pod stałą kontrolą poradni nefrologicznej. Zbyt późne wykrycie choroby grozi nie tylko uciążliwymi dializami, lecz przeszczepem nerki, a nawet śmiercią.
Akcji patronuje prezyden Kielc Bogadan Wenta.