Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kielce

Jakie są najpopularniejsze metody obróbki skrawaniem?

Obróbka skrawaniem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nic więc dziwnego, że na bieżąco jest rozwijana i modyfikowana. Jakie są najpopularniejsze metody obróbki skrawaniem? Poniżej przedstawiamy dwa najczęściej stosowane procesy.

Toczenie

Wśród najpopularniejszych rodzajów obróbki skrawaniem wyróżnić można toczenie. Toczenie może dotyczyć obróbki powierzchni zewnętrznych, jak również powierzchni wewnętrznych przedmiotów. Toczenie polega na oddzieleniu wierzchniej warstwy materiału z elementu i nadanie mu pożądanego kształtu oraz rozmiarów. W zależności od tego, jakie działania trzeba wykonać, do toczenia używa się odpowiednich noży tokarskich, czy płytek wieloostrzowych. Do tego typu działań wykorzystuje się tokarki lub automaty tokarskie.

Frezowanie

Najpopularniejsze rodzaje obróbki skrawaniem to nie tylko toczenie frezowanie również cieszy się dużą popularnością. Z czym tym razem mamy do czynienia? Czym jest frezowanie? To nic innego jak rodzaj obróbki skrawaniem, w której obróbce poddaje się płaszczyzny, powierzchnie kształtowe, kanały, czy rowki i koła zębate. Jak wygląda samo frezowanie? Jak w tym przypadku wygląda obróbka materiału? Kształtowanie odbywa się przy pomocy wieloostrzowych frezów, które zagłębiają się w materiał i prowadzą do usunięcia wierzchniej warstwy materiału. Z pomocą frezowania również możemy otrzymać pożądany kształt przedmiotu, jak również wielkość, więc można mówić, że to dobry sposób na otrzymanie przedmiotów pod precyzyjne wymiary.