O kulturze i sztuce, relacjach społecznych, a także o tym jak Kościół, szkoły czy zakłady pracy radzą sobie w czasach pandemii, debatowano podczas konferencji „Kultura w czasach pandemii” zorganizowanej podczas pierwszego dnia 21. edycji Targów Sacroexpo.
W dyskusji o konsekwencjach pandemii w życiu kulturalnym i społecznym uczestniczyli wiceprezydent Kielc Bożena Szczypiór, Krzysztof Gąsior, kierownik Katedry Psychologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Bogna Kietlińska, pracownik Katedry Metod Badania Kultury Uniwersytetu Warszawskiego, Ewa Lubacz, aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach oraz Jan Oleszko SAC, wicerektor kościoła św. Karola Boromeusza na Karczówce.
Moderatorem i pomysłodawcą panelu był ks. dr hab. Rafała Dudała, prof. UJK w Kielcach, szef Centrum Duszpasterskiego Wesoła 54.
Uczestnicy panelu dyskusyjnego podkreślali, że epidemia koronawirusa ma ogromny wpływ nie tylko na ludzkie zdrowie i życie, ale również na występowanie politycznych i społecznych napięć, gospodarczy deficyt oraz kondycję szeregu innych dziedzin ludzkiego życia.
Obszarem, który w znacznym stopniu doświadcza wszystkich następstw trwającego kryzysu – pozytywnych i negatywnych – jest kultura. Do pozytywnych aspektów można zaliczyć nowy, zdalny sposób dotarcia do widza. Jednak negatywnie oceniono brak bezpośredniego kontaktu artysty z odbiorcą, co zubaża przekaz.
Przestrzenią szczególnie podatną na wpływ powyższych procesów okazała się również kultura osobista, odpowiadająca za relacje międzyludzkie. I wreszcie organizacje, których rola w czasie kryzysu wydaje się być szczególnie ważna – rola państwa, szkoły, zakładu pracy czy Kościoła.
Panel zakończyła dyskusja. Konferencja zorganizowana została przy współpracy Centrum Duszpasterskiego Wesoła54, Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Kielcach oraz Targów Kielce.





