W poniedziałek rozpoczął się pierwszy etap rewaloryzacji Parku Miejskiego im. Staszica w Kielcach. Poprzedzony on został inwentaryzacją dendrologiczną wykonaną dla Urzędu Miasta w 2019 roku. W dokumencie tym zinwentaryzowano 952 drzewa. Prace związane z konserwacją zieleni obejmować będą podstawowe i zaawansowane zabiegi pielęgnacyjne.

 

 

Przywrócenie zabytkowych założeń Parku Miejskiego oraz nadanie mu właściwych dla obecnych wymagań cech użytkowych, to główne założenia procesu rewaloryzacji tego miejsca.


- Nie chciemy, żeby park wyglądał jak las. Teraz niestety tak jest. Wysokie drzewa przesłaniają niższą zieleń i trawniki mają mało światła. Natomiast chcielibyśmy, żeby mieszkańcy mogli rozkładać koce na trawie i odpoczywać tutaj w przyjaznym otoczeniu. Chcielibyśmy też, żeby ta zieleń była autentycznie parkowa, czyli troszkę niższa – mówi Aleksandra Czaplarska - Woźniak z-ca dyr. Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce.


Zakres prac został uzgodniony z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Kielcach, ze względu na zabytkowy charakter Parku Miejskiego. Analiza dendrologiczna określa sposób przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych oraz sposób zabezpieczenia innych drzew w pobliżu.

 

- Mamy informacje, które drzewa wymagają szczególnej troski, których drzew po prostu nie da się już uratować, ponieważ są one suche, łamią się przy większych wiatrach i zagrażają bezpieczeństwu użytkowników parku, a także infrastrukturze, która jest tutaj - mówi Aleksandra Czaplarska - Woźniak z-ca dyr. Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce.


Podstawowej pielęgnacji poddanych zostanie 699 drzew, które są w dobrej i średniej kondycji sanitarnej. Prace te będą obejmować zdjęcie niewielkiej ilości posuszu.


Do zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych zakwalifikowano 120 drzew, które zaatakowały szkodniki i choroby. Zabiegi polegać będą na zdjęciu większej ilości posuszu oraz założeniu i odnowieniu specjalistycznych wiązań w koronie.


Z kolei z uwagi na zły stan sanitarny, pochylenia, liczne deformacje, znaczną ilość posuszu (przekraczającą 50%, a w niektórych przypadkach sięgającą i 100%), pęknięcia i ubytki pnia, zbyt duże zacienienie we wschodniej części parku oraz względy kompozycyjne, czego efektem będzie odsłonięcie widoków i korekta przypadkowych nasadzeń, do usunięcia zakwalifikowano ponad 90 drzew. Część z tych prac, ze względów bezpieczeństwa oraz bardzo zły stan sanitarny, przeprowadzono już w 2019 roku. To oznacza, że usuniętych zostanie 75 drzew.


Usunięcia ze względów kompozycyjnych oparto o zasady rewaloryzacji zabytkowych założeń parkowych i doktrynę konserwatorską. Co więcej, pomimo zatwierdzonej już wcześniej dokumentacji przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, wszystkie zaplanowane prace poprzedzone są ponowną oceną stanu i wydaniem zgody przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Usunięte zostaną m.in. samosiewy różnych gatunków, lipy, jesiony, cisy, kasztanowce i drzewa owocowe.


Prace związane z usunięciem drzew prowadzone będą przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych, a zabiegi pielęgnacyjne przez firmę z odpowiednim doświadczeniem w tego typu pracach wyłonionej w przetargu. Kompetencje oraz doświadczenie firmy zweryfikował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach.

 

- Prace w Parku Miejskim, które będziemy prowadzić, zakończymy do końca lutego, ponieważ później rozpoczyna się okres lęgowy ptaków i tego typu prace nie mogą już być prowadzone – mówi Marcin Batóg, rzecznik Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach.

Projekt rewaloryzacji Parku Miejskiego podzielono na trzy etapy. Pierwszy to konserwacja zieleni, drugi to budowa chodników, alejek i wybór małej architektury, a ostatni to uzupełnienie zieleni. Pojawi się ponad 60 sadzonek drzew, krzewy, trawniki i kwiaty. Cała inwestycja ma kosztować około 11 milionów złotych. 

 

Zobacz prezentację dot. rewaloryzacji Parku Miejskiego

 

Więcej informacji: https://idea.kielce.eu/park_prezentacja.html

Park miejski i staw