UM Kielce: Bratki i stokrocie przyozdobią centrum Kielc. Początek wiosennego sezonu
Około 5 tys. bratków oraz stokroci niebawem przyozdobi ścisłe centrum Kielc. I to nie jedyne prace jakie przed letnim sezonem przeprowadzą w Kielcach pracownicy RPZiUK.
Te prace odbywać się będą w ramach tzw. wiosennej obsady miasta. W poprzednich latach przed Świętami Wielkanocnymi w gazonach na ulicy Sienkiewicza, rabatach i donicach na Rynku oraz placu Najświętszej Marii Panny sadzone były kolorowe kwiaty. Wszystko wskazuje na to, że teraz bratki i stokrocie znajdą się w tych samych lokalizacjach.
W naszych szklarniach już w ubiegłym roku rozpoczęliśmy przygotowania do wiosennej obsady. Przez wiele tygodni 3,8 tys. sadzonek bratków oraz 1,3 tys. stokrotek było pielęgnowanych i obserwowanych. Nasi pracownicy musieli sobie poradzić z panującymi w na zewnątrz w styczniu i lutym wyjątkowo niskimi temperaturami, bo przecież bywało nawet ok. -18 st. C. Ale i w tym tygodniu rano termometry pokazywały -7 stopni C.
Nasi pracownicy poradzili sobie z tymi trudnościami i dzisiaj bratki i stokrocie potrzebują w zasadzie kilkudziesięciu godzin, by rozkwitły. Do centrum Kielc będą mogły trafiać już za kilka dni.
Ale kiedy to nastąpi? Bardzo byśmy chcieli, by stało się to jeszcze w marcu, ale początek obsady uzależniony jest oczywiście od pogody. Obserwując prognozy na kolejne dni jeszcze nie mamy pewności, że nie pojawią się przymrozki. Przecież i w tym tygodniu temperatura rano sięgała ok. -7 st. C i padał śnieg. Dlatego rozpoczniemy obsadę, kiedy będziemy mieć pewność, że wiosna zapanowała na dobre.
Ale to nie jedyne przygotowania do letniego sezonu, które podejmiemy w najbliższych dniach. Szykuje się także pielęgnacja krzewów, krzewinek i traw ozdobnych. Ale tutaj podobnie, jak w przypadku nasadzeń temperatura w ciągu całego dnia musi być dodatnia, by po tych zabiegach rośliny nie przemarzły. Co ciekawe, w szklarniach przygotowywane są także siewki kwiatów, które przyozdobią miasto podczas letniej obsady.
Czeka nas także pozimowe zamiatanie ulic, placów czy chodników. I tej pracy będzie zdecydowanie więcej niż w latach poprzednich, bo podczas tegorocznej Akcji Zima wysypaliśmy ponad 3,5 tys. ton piasku. Technicznie jesteśmy już na to przygotowani. Nasi mechanicy zakończyli przegląd i konserwację sprzętu, a operatorzy wykonali testy urządzeń. Czekamy tylko na odpowiednią pogodę (zamiatarki nie mogą pracować podczas ujemnych temperatur) oraz odpowiedni sygnał z Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.
Źródło: Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach
Urząd Miasta Kielce, um.kielce.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/art,24019,bratki-i-stokrocie-przyozdobia-centrum-kielc-poczatek-wiosennego-sezonu.html
Ostatnie Artykuły
![[PIŁKA NOŻNA] Avia Świdnik – Korona Kielce II 5:1 w 32. kolejce Betclic 3. Liga Grupa 4 (Grupa IV)](/images/mecz/thumbnails/avia-swidnik-korona-kielce-ii-16052026-51.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Avia Świdnik – Korona Kielce II 5:1 w 32. kolejce Betclic 3. Liga Grupa 4 (Grupa IV)

Kielce pamiętają Edwarda Kusztala - biblioteka zamieniła się w salę wspomnień

Dwie turbiny z Kielc ruszają na Tajwan. Firma szykuje kolejny skok

Powiat Kielecki w krajowej czołówce. Awans był wyraźny

Świętokrzyski jarmark wraca na błonia. Będzie muzyka, smak i rzemiosło

Joanna Krzyżanek w Kielcach - biblioteka pachniała waflami i wyobraźnią

Nowy bilet w kieleckich elektrykach. Wystarczy karta, telefon albo zegarek
![[PIŁKA NOŻNA] Korona Kielce – Widzew Łódź 1:0 w PKO BP Ekstraklasie – Błanik dał ważne punkty w Kielcach](/images/mecz/thumbnails/korona-kielce-widzew-lodz-15052026-10.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Korona Kielce – Widzew Łódź 1:0 w PKO BP Ekstraklasie – Błanik dał ważne punkty w Kielcach

Kielce w sportowym rytmie. Koszykówka boks i Ekstraklasa przez trzy dni

W Kielcach noc muzeów rozciągnie się od pałaców po podziemia

Na Rynku ustawiają się po badanie znamion. Czerniak nie daje wielu szans

Po pieniądze przyszła sama - policjanci czekali już w Piekoszowie

W Kielcach padnie pytanie o sądy obwoźne i 21 wyroków śmierci

