Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kielce

Sesja jesienna – jakich błędów powinien wystrzegać się student pierwszego roku?

Studenci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze studiowaniem często popełniają błędy przeszkadzające im później w zdaniu egzaminów. Jeżeli stajemy przed koniecznością powtarzania egzaminów w sesji jesiennej być może jest to dla nas ostatnia szansa, żeby utrzymać się na studiach. Jakich błędów powinniśmy się wystrzegać?

Naśladowanie wszystkich zachowań starszych kolegów

Poważnym i powszechnie popełnianym przez studentów pierwszego roku błędem jest powielanie wszystkich zachowań studentów wyższych lat. Dotyczy to zwłaszcza rezygnacji z uczęszczania na wykłady i niektóre zajęcia. Pamiętajmy, że „doświadczeni” już studenci wiedzą na co mogą sobie pozwolić. Są w stanie realnie ocenić, czy dany wykład jest im niezbędny i czy opuszczenie go będzie niosło ze sobą negatywne konsekwencje. Takiej wiedzy nie ma osoba, która dopiero zaczyna studia. Student pierwszego roku powinien chodzić na wszystkie zajęcia, w tym również wykłady, które w teorii są nieobowiązkowe.

Nadmierne skupianie się na życiu towarzyskim

Pierwszy rok studiów to nie najlepszy czas, żeby całkowicie poświęcić się życiu towarzyskiemu (choć pokusa może być duża). Pamiętajmy, że pierwszy rok to na większości kierunków czas, kiedy ze studiów odpada największa ilość studentów. Sesja jesienna to dla nich ostatni moment na poprawienie swoich wyników.

Nieregularne uczenie się

Jeżeli chcemy zdawać egzaminy w pierwszym terminie i uniknąć stresu związanego z sesją jesienną, powinniśmy uczyć się każdego tygodnia, a najlepiej codziennie. Wówczas egzaminy będą dla nas jedynie formalnością. Sposobem na regularną naukę może być tworzenie notatek dla serwisu notatek.pl (znajdują się na nim notatki ze wszystkich przedmiotów, które są obecnie lub były wykładane na uczelniach w Polsce). Wystarczy, że wieczorem po wykładzie przepiszemy (jest to świetna forma przypomnienia materiału) notatki na komputerze i wkleimy je do notatek.pl.

Zapominanie o notowaniu

Niektórzy studenci pierwszego roku mogą mieć wrażenie, że tak dobrze rozumieją treść wykładu, że nie muszą robić notatek. Jest to błąd. Nawet gdy przedmiot wydaje się nam jasny i zrozumiały, ludzka pamięć jest bardzo ułomna. Możemy mieć pewność, że za kilka miesięcy nie będziemy mieć pojęcia jaka była treść drugiego, czy trzeciego wykładu. Nie polegajmy tylko na swojej pamięci – róbmy notatki.

Zdawanie pierwszych egzaminów w sesji jesiennej

Część początkujących studentów nie zamierza nawet podchodzić do egzaminów w sesji letniej. Perspektywa szybkich wakacji jest dla nich zbyt kusząca. Postanawiają sobie, że podejdą do egzaminów dopiero w sesji jesiennej. Jest to ryzykowne posunięcie. Pamiętajmy, że w sytuacji, gdy nie posiadamy zwolnienia lekarskiego, sesja jesienna jest dla nas ostatecznym terminem na zaliczenie danego przedmiotu. Może być to trudne zwłaszcza, gdy nie mamy jeszcze większego pojęcia jak wyglądają egzaminy na naszej uczelni. Wakacje, choć wydają się bardzo długie, w rzeczywistości szybko się skończą. Dodatkowo świadomość, że musimy zdawać egzaminy we wrześniu powoduje stres, który uniemożliwi nam pełny wypoczynek.