Projekt Budżetu Miasta Kielce na 2022 rok już gotowy. Według planu w miejskiej kasie będzie ponad 1 miliard 607 i pół miliona złotych. Miasto wśród zadań do wykonania ma te związane z oświatą i sportem, pomocą społeczną, kulturą, transportem publicznym czy gospodarką odpadami. Jednym z priorytetów są inwestycje. W 2022 roku miasto planuje przeznaczyć na ten cel ponad 268 i pół miliona złotych.
- Chcemy, żeby inwestycje odpowiadały na potrzeby wszystkich kielczan. Ich realizacja jest możliwa dzięki środkom własnym miasta oraz zewnętrznym źródłom finansowania - między innymi funduszom unijnym i rządowym. Z puli wydatków majątkowych największa część będzie przeznaczona na rozwój infrastruktury drogowej. Jesteśmy przekonani, że poprawa sieci dróg lokalnych korzystnie wpłynie na podniesienie jakości życia, bezpieczeństwo mieszkańców, ale także atrakcyjność terenów inwestycyjnych - mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.
W 2022 roku zaplanowano środki na przygotowanie i uzbrojenie terenów, które będą mogły być wykorzystane przez przyszłych inwestorów. Chodzi między innymi o budowę ulicy Ciekockiej, rozbudowę skrzyżowania na Malikowie i ulicy Wystawowej.
Unijne wsparcie pozwoli między innymi poprawić dojazd do campusu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W przyszłym roku kontynuowana będzie rozbudowa ulic Domaszowskiej i Żniwnej oraz skrzyżowania alei Tysiąclecia Państwa Polskiego z aleją Solidarności. W ramach kolejnego projektu ponad 60 skrzyżowań w mieście zostanie objętych Inteligentnym Systemem Transportowym, który usprawni przede wszystkim komunikację miejską.
Łatwiej będzie też dojechać do największych szpitali - Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Na liście inwestycji jest modernizacja Jagiellońskiej, Karczówkowskiej, Kamińskiego, Podklasztornej i Artwińskiego. Ta długo wyczekiwana inwestycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Programu Inwestycji Strategicznych.
Inwestycje powstaną nie tylko na głównych ulicach Kielc. W planach jest między innymi budowa infrastruktury drogowej i wodno-kanalizacyjnej na przyszłym osiedlu Dąbrowa II, czy budowa alei Górników Staszicowskich, ulic Sukowskiej, Wydryńskiej czy Kleckiej. Kontynuowana będzie przebudowa ulicy Prostej od Cedzyńskiej do Zagórskiej.
- Staramy się odpowiadać na potrzeby mieszkańców, które dotyczą osiedli oraz obrzeży Kielc, również na te zgłaszane w ramach Programu „Peryferia”. Oprócz wskazanych inwestycji, w przyszłym roku między innymi powstanie koncepcja programowa dla budowy ulic w rejonie Gruchawki. Planujemy budowę kanalizacji sanitarnej, aby mieszkańcy ulic 1-go Maja, Kamińskiego, Iglastej czy Dobromyśl mogli podłączyć się do sieci. Chcemy również poprawić sytuację mieszkańców ulicy Zielnej i rozpocząć prace nad koncepcją przebudowy mostu na rzece Lubrzance. To inwestycje, które mają duże znaczenie, bo dotyczą bezpośredniej okolicy, sąsiedztwa. Wpływają nie tylko na jakość życia, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo mieszkańców - podkreśla zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór.
Zielona rewitalizacja zabytkowego śródmieścia Kielc - to kolejny duży projekt. Strefy relaksu, alejki i enklawy zieleni powstaną na ulicy Bodzentyńskiej i Skwerze Ireny Sendlerowej. Nowa roślinność dająca cień pojawi się na płycie Rynku. Projekt „zazieleniania miasta” obejmie także pas zieleni wzdłuż alei IX Wieków Kielc.
- Rozpoczynamy prawdziwą zieloną rewolucję w Kielcach. Oprócz dużych projektów, przygotowujemy kompleksowe zagospodarowanie Doliny Silnicy. Chcemy kontynuować naszą ideę parków kieszonkowych, które służą mieszkańcom, ale także chcemy interweniować w ulice i chodniki i odbrukowywać naszą przestrzeń, wprowadzać tam elementy zielone. Kolejnym wyzwaniem jest poprawa jakości powietrza, dlatego będziemy w Kielcach kontynuować program wymiany pieców i na ten cel w przyszłym roku przeznaczymy kolejne dwa miliony złotych - informuje zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda.
Miasto planuje kolejne etapy budowy osiedla mieszkań socjalnych przy ulicy 1-go Maja, zainwestuje także w rozwój kultury i sportu. Lista inwestycji jest długa, a na niej m.in. powstanie nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora "Kubuś".
- Wśród ważnych inwestycji w przyszłorocznym budżecie jest budowa hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego, a także rozbudowa i modernizacja stadionu lekkoatletycznego MOSiR-u. Kolejnym ważnym zadaniem będzie kontynuacja budowy internatu przy ulicy Jagiellońskiej na potrzeby klas sportowych. Z budżetu obywatelskiego Miasta Kielce przy kieleckich szkołach powstaną nowe boiska, a w okresie wakacyjnym z budżetu miasta zmodernizujemy i wyremontujemy szereg placówek oświatowych. Całość tych inwestycji ma służyć zwiększeniu dostępności tych obiektów dla mieszkańców naszego miasta - podkreśla zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.
Plany inwestycyjne to tylko część budżetu miasta. Co roku największe pieniądze przeznaczane są jednak na bieżące wydatki związane z oświatą, pomocą społeczną, transportem, gospodarką komunalną i ochroną środowiska.
Projekt Budżetu Miasta Kielce na 2022 roku musi zatwierdzić Rada Miasta Kielce. Sesja budżetowa zaplanowana jest na dzień 16 grudnia 2021 roku.