UM Kielce: XV kampania Białej wstążki”

3 min czytania

Pod hasłem # Dzieci są ważne zainaugurowano w Kielcach Kampanię Białej wstążki”. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców Kielc na problem przemocy w rodzinie.*

Organizatorami Kampanii są Prezydent Miasta Kielce, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Zespół Interdyscyplinarny do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Uroczysta gala inaugurująca kampanię Białej wstążki” odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. prezydent Kielc Bogdan Wenta, senator Krzysztof Słoń, przedstawiciele Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, Aresztu Śledczego, pracownicy socjalni, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz dzieci i młodzież.

W tym roku to właśnie na młodych ludzi została skierowana cała uwaga.

- Motto tegorocznej kampanii Dzieci są ważne” jest niezwykłe. Najmłodsi są naszą przyszłością. To czego doświadczą w dzieciństwie zabiorą ze sobą później w dorosłość, dlatego tak ważne jest, aby otaczane były dobrem. Liczba osób zgromadzonych na sali pokazuje jak wiele instytucji współpracuje, żeby wspierać dzieci, kiedy dzieje się coś złego podkreślał podczas uroczystości prezydent Kielc Bogdan Wenta.

W czasie gali podsumowano projekt # Dziecisąważne”, realizowany przez Gminę Kielce i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Jest on dedykowany dzieciom, młodzieży, ich rodzicom oraz przedstawicielom podmiotów odpowiedzialnych za wykonywanie zadań w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

- Jest to odpowiedź na problemy wywołane trudnym czasem pandemii oraz izolacji. Zajęciami profilaktycznymi m.in. bajkoterpią, warsztatami z psychologiem, poradnictwem zawodowym, grą miejską czy nawet zajęciami sportowymi objęliśmy ponad tysiąc dzieci. Organizowane były też spotkania dla rodziców i specjalistów działających na rzecz dzieci mówiła Grażyna Pisarczyk, kier. Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach.

- W okresie pandemii zauważyliśmy, że dzieci wymagały większego wsparcia psychologicznego. Nie zawsze ich problemy były związane z przemocą. Szukały wsparcia u dzielnicowych czy szkolnych pedagogów opowiadała inspektor Marzena Piórkowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

W czasie inauguracji kampanii wręczone zostały wyróżnienia za aktywny udział i osiągnięcia w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie na terenie Kielc. Statuetka Białej wstążki” trafiła do pracownika Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach Mariusza Nowaka.

- Największą motywacją do pracy jest widok osoby, której udało się pomóc wyjść z kryzysu. Druga rzecz to wspaniała współpraca z rożnymi podmiotami policją, pracownikami socjalnymi, kuratorami. Widzę jak powoli zmienia się taki stereotypowy punkt patrzenia na przemoc, ale wydaje mi się, że w Kielcach wykonujemy dobrą pracę od podstaw powiedział Mariusz Nowak.

Wyróżnienie Super lidera” otrzymał Mateusz Gadawski a Liderami Dobrych Praktyk” zostali w tym roku: Agnieszka Im-Chatys, Paulina Janus, Łukasz Kołomański, Małgorzata Kubicka, Łukasz Pabian, Maria Pokładek, Agata Roszewska, Agata Sijer, Monika Zakrzewska i dr Dariusz Zwierzchowski.

Kampania Białej wstążki” potrwa do 10 grudnia br. W tym czasie zorganizowane zostaną m.in. szkolenia, zajęcia z bajkoterapii w przedszkolach, warsztaty w szkołach, czy zajęcia dla studentów poświęcone przemocy na randce.

- My oczywiście działamy cały czas, codziennie. Kampania społeczna ma wzmocnić ten przekaz. Jej efektem jest wspaniała współpraca ze służbami. Dzięki niej mamy w Kielcach przygotowaną kadrę i więcej osób o wrażliwych sercach. Zauważamy też, że kiedy głośno mówimy o przemocy, pojawia się więcej zgłoszeń z prośbą o pomoc informuje Grażyna Pisarczyk.

W Kielcach bardzo dobrze działa system opieki nad dzieckiem.

- Od początku uruchomienia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na terenie Gminy Kielce czworo dzieci zostało zabranych z rodziny z powodu przemocy, w tym roku jedno dziecko, a w ubiegłym żadne poinformowała kier. Specjalistycznego Ośrodka.

Gdzie szukać pomocy? Interaktywny Informator zasoby miasta Kielce w obszarze pomocy osobom z problemem przemocy w rodzinie
Telefony Zaufania
Wykaz punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na obszarze Miasta Kielce w 2021 roku
Darmowa Pomoc Prawna
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

Urząd Miasta Kielce, um.kielce.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/art,25319,xv-kampania-bialej-wstazki.html

Autor: krystian