Wędliny naturalne - jak je rozpoznać?

Wędliny naturalne mają wielu miłośników. Zarówno te gotowane, jak i wędzone dymem oraz tradycyjnie przyprawione. Wyróżniają się brakiem jakichkolwiek barwników, ulepszaczy czy chemicznych substancji. Konserwantem są w nich produkty naturalne jak sól czy peklosól, służące do długotrwałego procesu peklowania mięs.

Jak rozpoznać wędliny naturalne?

Przede wszystkim w swoim składzie nie posiadają zbędnych dodatków, których być nie powinno, jak często ma to miejsce w przypadku sklepowych wędlin. Te wyglądają tak samo, mają idealny kolor i kształt. Z czego to wynika? Otóż pełno w nich niezdrowych ulepszaczy chemicznych jak m.in glutaminian sodu czy fosforany. Aby dokonać właściwego wyboru wędliny należy najpierw zwracać uwagę na jej skład oraz poszukiwać przede wszystkim wyrobów ekologicznych. Najlepiej jest kupować je wprost od lokalnych sprzedawców, wytwórców, cenionych dostawców oraz firm.

Ponadto, należy wybierać te wędliny, które mają nieregularny kształt, wyraźną, mięsną strukturę oraz konkretną barwę jasno brązową tudzież szarą w przypadku schabu, szynki pieczonej czy białej kiełbasy.

Z całą pewnością naturalne wędliny to te domowe, które zostaną przygotowane samodzielnie. Są w 100% prawdziwe. W domowym zaciszu można przyrządzić naturalne wędliny z gotowanej szynki, pieczonego schabu oraz mięsa wędzone, jeśli posiada się do tego potrzebny sprzęt.

Czym jest peklowanie i jakie jego rodzaje można wyróżnić?

Najprościej mówiąc peklowanie to utrwalanie mięsa i jednoczesne poprawianie jego smaku za pomocą cukru z przyprawami, saletry i oczywiście soli.

Jakie rodzaje peklowania są najpowszechniejsze?

  1. Peklowanie na sucho. Na czym polega? W mięso wcierana jest uprzednio przygotowana mieszanka przypraw, soli, cukru oraz saletry. Ilość tych składników zależy od wielkości mięsa i jego rodzaju. Gdy mięso zostanie natarte należy włożyć je dość ciasno do kamiennego garnka a następnie przykryć talerzem. Garnek z taką zawartością trzeba wynieść w chłodne miejsce i każdego dnia obracać zapeklowane mięso, aby proces ten równomiernie postępował. Kiedy peklowanie dobiegnie końca mięso bardzo dokładnie umyć tudzież wymoczyć w wodzie, koniecznie zimnej. Ile trwa proces peklowania? Przeważnie od 5 do 20 dni. Po tym czasie mięso można gotować, wędzić lub pozwolić mu dojrzewać.
  2. Peklowanie na mokro. Jak to wygląda? Otóż mięso należy zanurzyć w roztworze z wody, cukru, saletry, soli, przypraw korzennych a także ziołowych. Po takim zapeklowaniu mięso nadaje się do gotowania. W ten sposób pekluje się np. ozory, golonkę czy szynkę wieprzową.

Co dodać, aby domowe wędliny naturalne były naprawdę pyszne?

Ciekawy smak można uzyskać poprzez dodanie m.in.:

  • czarnego pieprzu,
  • goździków,
  • kolendry,
  • liścia laurowego,
  • rozmarynu,
  • ziela angielskiego.

Wszystkie nadadzą niesamowitego aromatu, niepowtarzalnego smaku a dodatkowo związki, które są w nich zawarte powstrzymują proces psucia się mięsa.

Naturalne wędliny to prawdziwe mięso bez konserwantów ani sztucznych ulepszaczy. Najlepiej nabyć je od sprawdzonych i cenionych dostawców bądź przygotować samodzielnie w domu.