Wicestarosta kielecki Tomasz Pleban wspólnie z dr Dorotą Koczwańską-Kalitą, naczelnik kieleckiej delegatury IPN-u wzięli udział w posiedzeniu Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”. Zaprosili przedstawicieli związku do uczestnictwa w zbliżających się wojewódzkich obchodach 40-lecia Solidarności Walczącej.

Wicestarosta kielecki Tomasz Pleban przybliżył uczestnikom spotkania program czerwcowych uroczystości.

- 13 czerwca o godz. 11.00 w Bazylice Katedralnej odbędzie się Msza Św., po której złożymy kwiaty w dwóch miejscach: przed tablicą Stanisława Raka i pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki. Drugiego dnia odbędzie się m.in. debata dotycząca ogólnopolskich i regionalnych struktur Solidarności Walczącej. Obchody zakończymy o godz. 19.00 w sali widowiskowej WDK-u koncertem okolicznościowym. Będą śpiewać Bardowie Niepodległości. Wstęp na wszystkie te wydarzenia jest wolny. Zapraszamy do uczestnictwa - mówił Tomasz Pleban.

Dr Dorota Koczwańska-Kalita opowiedziała o najważniejszych założeniach debaty, która odbędzie się 14 czerwca o godz. 17.00 w sali kominkowej WDK-u.

- Postanowiliśmy w naszym regionie powrócić do tematu Solidarności Walczącej z punktu widzenia historycznego. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że Solidarność Walcząca w pewnym okresie była marginalizowana. Myślę, że podczas debaty te wątki się pojawią. Chcemy przybliżyć strukturę, symbolikę i założenia tej organizacji - mówiła naczelnik kieleckiej delegatury IPN.

Naczelnik podkreśliła, że w debacie weźmie udział dr Łukasz Kamiński, były prezes IPN-u, który jest w instytucie inicjatorem badań dotyczących Solidarności Walczącej.

Waldemar Bartosz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w regionie świętokrzyskim przypomniał o związkach rodziny Morawieckich z ziemią świętokrzyską oraz zapewnił o obecności przedstawicieli „S” podczas czerwcowych uroczystości.