Kariera w IT. Jaki zawód wybrać?

Praca w IT kojarzy się przede wszystkim z programistami. W tej branży swoje miejsce odnaleźć mogą jednak nie tylko oni. Co więcej, istnieją zawody niewymagające ścisłego umysłu. Jakich specjalistów poszukują firmy informatyczne?

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa

We współczesnym świecie nie ma już przedsiębiorstw, które nie przechowują danych na firmowych komputerach. Większość sprzętów ma ponadto stałe połączenie z internetem. W takich warunkach nietrudno o atak hakerów i związaną z nim utratę wrażliwych informacji księgowych i prywatnych danych pracowników. Z tego powodu bardzo dużo firm zatrudnia specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Pracownicy zajmujący się bezpieczeństwem cyfrowym mają za zadanie identyfikować potencjalne zagrożenia. Aby im zapobiec, wdrażają technologie utrudniające dostęp do ważnych danych niepowołanym osobom. Nie są to wyłącznie specjalistyczne programy antywirusowe. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa opracowują też procedury przyznawania pracownikom dostępu do poszczególnych urządzeń.

Zaletą tego zawodu jest jego uniwersalność. Kandydaci nie muszą ograniczać się do pracy w firmach z branży IT. Osoby z takimi umiejętnościami znajdują zatrudnienie m.in. w bankach, urzędach i międzynarodowych korporacjach z różnych branż. Dzięki temu stanowiska takie są dostępne w większości miast Polski. Warto śledzić oferty pracy IT w Kielcach, wśród których nie brak propozycji pracy również dla speców od cyberbezpieczeństwa.

IT Support Specialist

Wśród osób, które interesują się nowymi technologiami, nie brak takich, które od software (oprogramowania) wolą hardware (sprzęt). Dobrym zawodem dla nich jest specjalista ds. supportu. Na tym stanowisku pracownik dba o sprawne działanie urządzeń innych pracowników. Zajmuje się również ich naprawą. Oprócz tego konfiguruje sprzęt dla nowo zatrudnionych osób.

W zakres obowiązków IT Support Specialist wchodzi również nadawanie dostępów do aplikacji i skrzynek firmowych w zależności od stanowiska pracownika. Czas pracy zależy od firmy. W niektórych są to stałe godziny, w innych praca jest zmianowa. Ta druga sytuacja dotyczy przede wszystkim osób świadczących usługi dla oddziału przedsiębiorstwa w innym kraju lub firmy opłacającej usługę supportu.

Specjalista ds. supportu pracę znajdzie w urzędach i przedsiębiorstwach z różnych branż. Na stanowiskach wymagających kontaktów z oddziałem zagranicznym lub klientem niezbędna jest znajomość języka obcego. Wymogiem podstawowym jest angielski. W wielu ofertach pracy konieczny jest też m.in. niemiecki i francuski.

Project IT Manager

Zawód ten jest dobry dla osób, które chciałyby połączyć biznes i nowe technologie. Menadżer projektów IT nie musi umieć pisać kodów programów. Powinien jednak znać najnowsze technologie. Dzięki temu może wyznaczać pracowników do konkretnych zadań i wyznaczać czas ich trwania. Niezbędne na tym stanowisku są więc umiejętności przywódcze.

Wiedza na temat technicznej strony projektu pozwala Project IT Managerowi godzić oczekiwania klienta z możliwościami własnej firmy. Taka osoba nadzoruje prace zespołu programistów, testerów, webmasterów i innych pracowników, tak by produkt odpowiadał wymaganiom klienta. Jego zaś informuje o czasie realizacji zlecenia i postępie prac nad nim.

Specjalista HR

HR i IT? Początkowo połączenie to może wydawać się dość nieoczywiste. Firmom informatycznym zależy jednak na znalezieniu osób będących na styku tych branż. Rekrutowanie programistów i innych specjalistów IT wymaga bowiem specjalistycznej wiedzy na temat tych zawodów. Bez niej nie sposób właściwie zweryfikować kandydata.

Co ważne, specjalista ds. HR w IT może liczyć na duże zarobki. Wynika to nie tylko z unikalnych umiejętności łączących wiedzę techniczną z psychologią. Wysokie pensje są też sposobem na zapobieżenie demotywacji osoby rekrutującej dobrze opłacanych programistów, testerów itd. Co więcej, oprócz atrakcyjnej podstawy wynagrodzenia, za znalezienie pracownika firmy przyznają wysokie prowizje.