Utalentowani artyści, liczna publiczność i wspaniała muzyka ludowa płynąca ze sceny. To wszystko czekało na tych, którzy w niedzielę, 7 sierpnia odwiedzili chmielnicki park miejski. To właśnie tam odbył się finał XXII Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku.

XXII Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku przyciągnął do Parku Miejskiego setki artystów i wielu miłośników ludowej muzyki.

Zarząd Powiatu reprezentowali: Mirosław Gębski - starosta, Tomasz Pleban - wicestarosta oraz członkowie Zarządu: Cezary Majcher i Mariusz Ściana. Obecny był również przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jacek Kuzia.

Przybyło też wielu zaproszonych gości: radni powiatowi - Irena Gmyr, Agata Sałata, Zenon Janus, wójtowie i burmistrzowie - Paweł Wójcik, Andrzej Gąsior, Zbigniew Piątek, Dariusz Meresiński, Stanisław Strąk, Sławomir Kopacz, Tadeusz Tkaczyk.

Spotkanie otworzyli laureaci ubiegłorocznego przeglądu. Na scenie zaprezentowały się Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka i Piekoszowianie, Zespół Śpiewaczy Kowalanki i Dąbrowianki oraz Irena Gąsior.

Po tych występach przyszedł czas na oficjalne otwarcie tegorocznego przeglądu.

- Jest mi niezmiernie miło, że tak dużo Państwa tutaj przyjechało. Piękna pogoda w pięknym, gościnnym Chmielniku. Życzę udanej zabawy - powiedział starosta.

W imieniu radnych Rady Powiatu w Kielcach głos zabrała Irena Gmyr.

- Bawmy się, korzystajmy, niech wakacje będą wreszcie takie, jakie powinny być - mówiła ze sceny radna. A wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk w imieniu burmistrzów i wójtów z powiatu dodał:

- Życzę miłej, udanej zabawy, a wszystkim zespołom fajnej rywalizacji.

Artyści, którzy stanęli do finałowych zmagań, wcześniej przeszli eliminacje w gminach. Rywalizowali w pięciu kategoriach: od solistów, przez zespoły śpiewacze, aż do zespołów pieśni i tańca. Na chmielnickiej scenie, zlokalizowanej w tym roku w Parku Miejskim, stanęło 28 podmiotów, czyli łącznie blisko 400 osób.

- Narodowa kultura stąd ma swoje korzenie - właśnie poprzez ludowe śpiewanki, ludową twórczość, która powstała dawno, dawno temu na przestrzeni dziejów. Dzisiaj jesteśmy państwem, które bardzo ceni sobie właśnie taki wkład w narodową kulturę, jak czynią to zespoły śpiewacze, zespoły ludowe, koła gospodyń wiejskich - mówił do zebranych poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec.

- Nowe miejsce, poziom bardzo wysoki. Dzisiaj występują najlepsze zespoły wybrane w eliminacjach i to jest bardzo dobry pomysł, który powoduje, że czas trwania konkursu się skraca. Natomiast jeżeli chodzi o lokalizację, jest wspaniała - mówił Jacek Kuzia, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach.

- Bardzo się cieszę, że do tego pięknego wydarzenia, które już na stałe wpisało się do kalendarza zarówno powiatowego, jak i gminnego, możemy już powrócić w pełnej krasie. Co prawda w nowym miejscu, ale myślę, że nie gorszym niż to, które było do tej pory. Jak widać bardzo dobra zabawa, wszyscy uśmiechnięci i o to nam wszystkim chodzi - mówił Paweł Wójcik, burmistrz miasta i gminy Chmielnik.

Zgodnie z tradycją, podczas przeglądu wręczono nagrodę starosty kieleckiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w powiecie kieleckim. W imieniu wszystkich nią wyróżnionych podziękowała Monika Walas.

- Cieszymy się bardzo, że możemy reprezentować powiat kielecki, nasze województwo na arenie ogólnopolskiej. Wszędzie, gdzie jedziemy zawozimy właśnie fragment tego wspaniałego folkloru - mówiła nagrodzona.

Wszystkim konkursowym prezentacjom podczas przeglądu bacznie przyglądało się trzyosobowe jury: profesor Stanisław Cygan, muzyk Grzegorz Michta i Beata Piotrowska-Wróbel ze Starostwa Powiatowego w Kielcach. Członkowie komisji przy przyznawaniu punktów brali pod uwagę wiele kryteriów, m.in. dobór repertuaru i sceniczną prezentację.

- Widzimy, że w zespołach ludowych występują nie tylko starsze osoby, ale też młodzież, a nawet dzieci. Mamy nadzieję, że ta tradycja nie zginie, tylko będzie w dalszym ciągu kwitła - mówił Mirosław Gębski.

- Przepiękna atmosfera, przepiękna zabawa, a ta formuła w Parku Miejskim w Chmielniku, myślę że wpisze się do kalendarza tego typu imprez na dłuższy czas, bo widzimy, że ci, którzy przyjechali, świetnie się tutaj bawią - powiedział Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Po obejrzeniu wszystkich występów, komisja udała się na obrady, a ze sceny nadal płynęły dźwięki ludowej muzyki.

W godzinach wieczornych ogłoszono wyniki. Nagrody i wyróżnienia przyznano łącznie 17 podmiotom. Grand Prix trafiło do Zespołu Pieśni i Tańca Morawica.

Zwycięzcy XXII Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku:

Zwycięzcy w kategorii Soliści

  1. Ewa Cisowska - gm. Strawczyn,

2.Monika Walas - gm. Strawczyn,

  1. Marianna Jamrożek - gm. Górno,

Zwycięzcy w kategorii Zespół Pieśni i Tańca

  1. Zespół Pieśni i Tańca ,,Leśnianie” - gm. Bodzentyn,
  2. Zespół Pieśni i Tańca ze Strawczynka - gm. Strawczyn,
  3. Zespół Pieśni i Tańca ,,Wincentowianie” - gm. Piekoszów,

Zespoły Śpiewacze a’ capella

  1. Zespół Ludowy Jaworzanki - gmina Zagnańsk,
  2. Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza” - gm. Daleszyce,
  3. Zespół ,,Śpiewaczy Sukowianki znad Lubrzanki” - gm. Daleszyce,

Wyróżnienia dla Zespół ,,Szewczanki” - gm. Nowiny i Zespół Folklorystyczny ,,Siedlecczanie”- gm. Chęciny.

Zespoły śpiewacze z akompaniamentem, zespoły stylizowane:

  1. Zespół ,,Nowe Masłowianki” - gm. Masłów,
  2. Zespół ,,Drochowianie - gm. Morawica,
  3. Zespół ,,Chełmowianie” - gm. Nowa Słupia,

Wyróżnienie dla Zespół ,,Jezioraneczki” - gm. Nowa Słupia i Zespół Źródło Sanicy

Grand Prix dla Zespołu Pieśni i Tańca ,,Morawica” - gm. Morawica.