Starosta kielecki Mirosław Gębski oficjalnie przekazał promesę w wysokości 20 tysięcy złotych na zakup samochodu ratowniczo - gaśniczego dla druhów z OSP Zagnańsk - Chrusty.

W uroczystym przekazaniu wziął udział starosta kielecki Mirosław Gębski, wójt gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski, a także wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Kamil Piasecki oraz radni powiatowi Małgorzata Popiel i Zbigniew Zagdański. Obecny był prezes OSP Ryszard Wawszczak.

- Wielkie zaangażowanie i ofiarna praca, muszą być wspomożone dobrym sprzętem - powiedział starosta przekazując promesę.

Warto wspomnieć, że samorząd powiatu kieleckiego od lat wspiera finansowo zakup i doposażanie wozów strażackich dla Ochotniczych Straży Pożarnych. W przypadku promes, Rada Powiatu zaopiniowała do Zarządu Powiatu o wsparcie do jednostek, a Zarząd się przychylił do prośby i znalazł pieniądze na ten cel, mimo trudnego dla samorządów roku budżetowego.

O wysokości kwoty - 20 tys. zł - zdecydowali radni podczas sesji Rady Powiatu w Kielcach.

- W dzisiejszych trudnych czasach wszyscy potrzebują poczucia bezpieczeństwa, które właśnie zapewniają strażacy - dodali radni.

Wójt gminy Wojciech Ślefarski i prezes OSP Ryszard Wawszczak nie kryli zadowolenia ze wsparcia finansowego dla jednostki. - Cieszę się, że nowy samochód strażacki trafił do naszej jednostki - mówił wójt. - Traktujemy to jak nowe narzędzie pracy - dziękował prezes jednostki.

Nowy wóz ratowniczo-gaśniczy marki MAN wyposażony jest w zbiornik na wodę o pojemności 4600 litrów, 6 miejsc dla załogi - 4 ratowników, dowódcy i kierowcy, napęd 4x4 oraz silnik o mocy 320 koni mechanicznych. Zaopatrzony jest w sprzęt do ratownictwa technicznego i działań przy wypadkach drogowych, w tym sprzęt hydrauliczny oraz sprzęt do ratownictwa medycznego, m.in. defibrylator AED. Wartość pojazdu to prawie 980 tysięcy złotych.

Dotychczas jednostka dysponowała wysłużonym pojazdem marki JELCZ. Na jej wyposażeniu są również: lekki wóz bojowy Ford i terenowy Land Rover.

Pojazd dla OSP Zagnańsk-Chrusty to kolejne auto ratowniczo-gaśnicze, który trafiło do ochotników z tej gminy. W 2021 roku nowy średni wóz otrzymała OSP Samsonów.