Brawami nagrodziła publiczność wykonawców XV Powiatowego Przeglądu Zespołów Chóralnych, który się odbył w niedzielę na Świętym Krzyżu. Tego dnia, w dostojnych wnętrzach Bazyliki Mniejszej Misjonarzy rozbrzmiała płynąca prosto z serca muzyka chórów z powiatu kieleckiego.Przegląd Święty Krzyż

Niezwykłą muzyczną gratką dla mieszkańców powiatu, gości i turystów był jubileuszowy Przegląd Zespołów Chóralnych Powiatu Kieleckiego. To już 15. odsłona tego wydarzenia, która ma na celu kultywowanie naszej pięknej tradycji i integrowanie lokalnego środowiska. Przegląd odbył się po raz pierwszy od czasu ustania pandemii.

Wśród występujących znalazły się chóry profesjonalne, te działające przy parafiach w naszym regionie, zupełnie nowy chór, a także zespół folklorystyczny. Wszystkie na tę okazję przygotowały dwie pieśni z repertuaru sakralnego i jedną patriotyczną w chóralnej aranżacji.

Jubileuszowy przegląd wzbudził wielkie zainteresowanie naszych gości, mieszkańców powiatu, a także turystów. Pięknej muzyce chórów przysłuchiwał się członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk, obecni byli wójtowie gminy Masłów - Tomasz Lato oraz wójt gminy Zagnańsk - Wojciech Ślefarski. Przegląd poprowadziła kieorwnik Beata Piotrowska - Wróbel.

Wszystkich uczestników przeglądu powitał Stefan Bąk i superior Klasztoru na Świętym Krzyżu ojciec Marian Puchała.
- Dzięki uprzejmości i życzliwości ojców możemy po raz 15 słuchać pieśni zespołów chóralnych. Dziękuje wszystkim zespołom, które na co dzień uczestniczą we wszystkich organizowanych w parafiach uroczystościach, jak i reprezentują powiat kielecki w całej Polsce. Piękny śpiewem i niebiańskim głosem przekazujecie Słowo Boże i uwrażliwiacie nas członków kościoła świętego - powiedział Stefan Bąk.

Przegląd otworzył Chór Nowina z gminy Nowiny, następnie zaprezentował się Zespół Śpiewaczy Chełmowianki, Chór Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Morawieckiej z gminy Morawica, Chór Masłowianie z gminy Masłów, Chór Con Passione z gminy Zagnańsk, Chór Nicolans z gminy Morawica, Zespół Wokalny „Cantus Puellis +” z gminy Górno.

Wszystkie zespoły zaimponowały doskonałym przygotowaniem. Wśród nich znalazły się zespoły, które już wielokrotnie prezentowały się podczas przeglądu na Świętym Krzyżu jak na przykład uznany w Polsce Chór Masłowianie, ale też debiutanci - Zespół Wokalny „Cantus Puellis +” z gminy Górno.

Każdy występ publiczność nagradzała występy gromkimi brawami.

Przegląd poprzedziła Msza Św. w Bazylice Mniejszej pw. Trójcy Świętej. - Ten, kto śpiewa na chwałę Bożą, ten dwa razy się modli - mówił superior Marian Puchała.

Organizatorami przeglądu było Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu. Każdy z uczestników przeglądu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz pięknego anioła.

- Czuliśmy się jak w niebie - mówił po zakończeniu przeglądu wzruszony Stefan Bąk. - Niebiańskie głosy prowadziły nas po różnych, płynących z serca emocjach. Serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za występy oraz za to, że potrafią się dzielić tym czym Pan Bóg ich obdarował, czyli pięknym głosem.