Starosta Kielecki Mirosław Gębski wziął udział w wydarzeniu, które w minioną niedzielę odbyło się w Dębnie w gminie Raków. Spotkanie pn. „W Dzień Świętej Tekli ziemniaki będziem piekli” cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Starosta kielecki życzył wszystkim uczestnikom udanej zabawy, zachęcał do integracji i pielęgnowania tradycji naszych przodków.

W wydarzeniu uczestniczyli również gospodarz gminy Raków wójt Damian Szpak, Irena Gmyr radna Rady Powiatu w Kielcach i Magdalena Karwat-Kasińska dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

Cykliczne spotkanie odbywające się w gminie Raków rozpoczęło się od mszy. Po niej na Rynku w Dębnie tradycyjnie pojawiły się wielkie paleniska, a w nich ziemniaki, które - tak jak dawniej - jadło się wprost po wyciągnięciu z ognia.

Na miejscu można było spróbować też innych regionalnych potraw i skorzystać z przygotowanych atrakcji. Jedną z nich były występy sceniczne zaproszonych zespołów.

Licznej publiczności zaprezentowali się: grupa "Foks", Kapela Ludowa "Siema", "Kapela Sióstr Piotrowicz", Zespół "Ziemia Szydłowska" i młodzieżowy zespół "Rakowskie Fijołecki". Wystąpiły też Koła Gospodyń Wiejskich z Rakowa, Szumska, Barda i Życin.

Spotkanie było również okazją do podzielenia się krwią, którą można było oddać w krwiobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Gościem specjalnym był zespół "Kordian".