Na kieleckim Białogonie, dokładnie w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego odsłonięto Pomnik Powstańców Styczniowych. W uroczystościach uczestniczył starosta kielecki, Mirosław Gębski.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele parafii Przemienienia Pańskiego w Kielcach-Białogonie, której przewodniczył biskup kielecki Diecezji Kieleckiej Jan Piotrowski. Po mszy zaproszeni goście przeszli pod Pomnik Powstańców Styczniowych, gdzie nastąpiło jego uroczyste odsłonięcie i poświęcenie przez biskupa. Pomnik znajduje się w pobliżu ulic Kolonia i ul. Księcia Druckiego - Lubeckiego. W uroczystościach licznie wzięli udział uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół.

Pomnik powstał z inicjatywy Stowarzyszenia "Kieleccy Patrioci", Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”, przy wsparciu przewodniczącego Staropolskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Kielcach Jerzego Jarmołowicza.

Jak podkreślili organizatorzy, niedzielna uroczystość była zwieńczeniem kilkunastu miesięcy ciężkiej pracy przy budowie Pomnika Powstańców Styczniowych w Kielcach.

Na kieleckim Białogonie, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku, miały miejsce ważne wydarzenia historyczne. Z Zakładów Mechanicznych wyszli robotnicy i gotowi do walki z Rosjanami udali się na zgrupowanie polskich wojsk na Karczówce.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął starosta kielecki Mirosław Gębski.