Wspaniała atmosfera, radosne świętowanie i wspólna integracja towarzyszyły obchodom Powiatowego Dnia Babci i Dziadka Osób Starszych i Samotnych zorganizowanego przez starostę kieleckiego Mirosława Gębskiego wspólnie z biskupem Marianem Florczykiem. W spotkaniu w kieleckim WDK - u wzięło udział kilkuset seniorów z powiatu kieleckiego.

Seniorów i zaproszonych gości przywitał gospodarz spotkania - starosta kielecki Mirosław Gębski oraz biskup Marian Florczyk.

Obecni byli: przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jacek Kuzia, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana, radny powiatowy Łukasz Woźniak, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Mieczysław Gębski, wójt gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski, sekretarz powiatu opatowskiego Paweł Sadrak, dyrektor Szpitala Powiatowego w Chmielniku Grzegorz Piwko.

Jak się okazało takie spotkanie było bardzo wyczekiwane przez seniorów, bo sala widowiskowa Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach wypełniła się do ostatniego miejsca. Wdzięczność za zorganizowanie tego wydarzenia przez kieleckie starostwo dla osób starszych i samotnych, za troskę o nich - wyraził biskup Marian Florczyk.

- W dzisiejszych czasach starość często niesie także samotność. Najbliżsi opuszczają dom rodziny i wyjeżdżają. Ludzie starsi zostają sami. Ten problem jest szczególnie widoczny w gminach wiejskich, dlatego taki Dzień Babci i Dziadka powinien nas uwrażliwić na problemy ludzi starszych i zwrócić uwagę na to, że jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Powinniśmy pamiętać o tym, by okazywać ludziom starszym wdzięczność, nieść im pomoc i dawać słowo pocieszenia - podkreślał biskup Marian Florczyk podczas spotkania z seniorami i życzył im na Nowy Rok błogosławieństwa Bożego, a także wzajemnej życzliwości i troski o siebie.

Starosta życzył seniorom długich lat życia w zdrowiu, pełnej aktywności i radości. - To ważne, by nasi seniorzy mogli jak najdłużej uczestniczyć w życiu swoich społeczności. Integrować się i cieszyć życiem. Powiat kielecki pamięta o Was. Wiem, że seniorzy odgrywają ważną rolę w życiu społeczności powiatu kieleckiego - mówił Mirosław Gębski, który podziękował biskupowi Marianowi Florczykowi za cenny pomysł zorganizowania spotkania z osobami starszymi i samotnymi.

Specjalnie dla seniorów wystąpili niezwykli artyści z powiatu kieleckiego, dla których występ przed tak zacną publicznością był wyjątkową chwilą. Jak przyznali, wszystkie występy płynęły z głębi serca.

Ze sceny WDK wybrzmiały najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Nieoczywiste aranżacje i wspaniałe interpretacje zachwyciły publiczność, która bawiła się znakomicie, tworząc wyjątkową atmosferę. Seniorzy docenili także piękne i regionalne stroje naszych występujących.

Jako pierwsi swoje talenty zaprezentowali: Marysia Sadrak z Przyjaciółmi. Zespół tworzy grupa przyjaciół uczęszczających do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Agata Pająk - wokal, Marysia Sadrak - skrzypce, Jakub Jarosiński - akordeon i Tomasz Sadrak - fortepian. Młodzież z powodzeniem aktywnie uczestniczy w różnorodnych imprezach, konkursach, festiwalach. Ich występ był nagrodzony brawami.

Serca naszych seniorów skradł występ niezwykle uzdolnionych dzieciaków z Masłowa - Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Żeromszczyzna. Opiekun kapeli Grzegorz Michta wraz z Julią Marzec, Michaliną Cedro, Nadią Michtą, Sandrą Nowakowską, Igą Jasińską oraz Franciszkiem Jasińskim, przygotował dla naszych gości wspaniałe muzyczne widowisko, pełne emocji, wzruszeń i refleksji.

Na zakończenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka, który od lat pielęgnuje kulturę ludową w szerokim tych słów znaczeniu. W repertuarze zespołu znalazły się pieśni i piosenki ludowe.

Wisienką na muzycznym torcie było finałowe wykonanie utworu „Bóg się rodzi” przez wszystkich uczestników koncertu i naszych gości. Seniorzy przyjęli występy artystów gromkimi brawami, a ze scenie dla wszystkich babć i dziadków popłynęło muzyczne sto lat.

Oprócz muzycznych atrakcji przygotowaliśmy dla naszych seniorów także słodki poczęstunek. Były różnego rodzaju ciasta, a także specjalna smakowita niespodzianka, którą osobiście wręczał seniorom starosta kielecki Mirosław Gębski z życzeniami słodkich chwil. Były to słoiczki z regionalnym miodem.

Seniorzy nie kryli zadowolenia i radości z takiego świętowania Dnia Babci i Dziadka. Na spotkanie do Kielc przyjechała, między innymi pani Zofia z gminy Miedziana Góra. - Bardzo mi się podobało to spotkanie. To jest dla mnie taka odskocznia od codzienności, tym bardziej że jestem samotna. Mieszkam sama, dzieci są już dorosłe, wyjechały. Z kolei Pani Maria z gminy Masłów była pod dużym wrażeniem występów artystów z powiatu kieleckiego - Tak bogaty repertuar. Jestem zachwycona. To było piękne. A poczęstunek - wspaniały. Już nie będę jeść kolacji - mówiła pani Maria. Pani Stanisława, która przyjechała także z gminy Masłów również nie szczędziła ciepłych słów po spotkaniu - I młodzież i dorośli pięknie zagrali i zaśpiewali. Poczęstunek smakował, bardzo dziękuje za takie spotkanie - mówiła.