Chociaż tylko dorośli mogą kupować alkohol, nie przeszkadza to nastolatkom w posiadaniu własnych metod cieszenia się napojami alkoholowymi. Nastolatki pijące alkohol mają wiele powodów, ale konsekwencje zawsze są negatywne. Alkoholizm nastolatków nie jest tak powszechny, jak mogłoby się wydawać. Dlaczego młodzież zwraca się w stronę alkoholu? W jaki sposób rozpocząć leczenie? Kiedy klinika leczenia uzależnień jest najlepszym rozwiązaniem? Podpowiadamy, jak rozmawiać z nastolatkiem o uzależnieniu i co rodzice mogą zrobić dla swojego dziecka, by walczyć z nałogiem.
Jaki jest najlepszy sposób, aby dowiedzieć się o alkoholu wśród nastolatków?
Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (NASAP) i Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii (NBDP) ujawniły, że nastolatki piją alkohol. W ciągu 30 dni poprzedzających badanie alkohol piło prawie 50% 15-latków i prawie 80% 17- i 18-latków. Jeśli chodzi o alkohol, nastolatki wolą piwo niż wino. W ciągu 30 dni poprzedzających badanie 11% młodszych uczniów i 19% wśród starszych uczniów było tak pijanych, że miało trudności z równowagą i mową lub nie pamiętało okoliczności. Należy zauważyć, że rodzice stają się bardziej otwarci na spożywanie alkoholu przez swoje dzieci. Zarówno ojcowie, jak i matki aprobują obecnie spożywanie alkoholu przez 16-latków. Dane te sugerują, że spożywanie alkoholu wśród młodzieży nie jest niczym nadzwyczajnym. Alkoholizm u dzieci pozostaje jednak nadal tematem tabu. Dlatego ważna jest edukacja rodziców i młodzieży, aby mogli szybko reagować na niepokojące objawy.
Dlaczego młodzi ludzie tak często piją alkohol?
Zrozumienie, dlaczego młodzi ludzie piją alkohol, jest kluczem do profilaktyki. Istnieje wiele powodów, dla których młodzi ludzie piją alkohol, od wzorców, których nauczyli się w domu, po chęć zdobycia popularności w grupie rówieśniczej. Niestety, młodzież, która jest dziećmi alkoholików, częściej pije alkohol niż ci, którzy nimi nie są. Alkohol w tych domach jest normalną częścią życia i dziecko zakłada, że skoro rodzic pije, to ono też może. Nie powinno więc dziwić, że nastolatki z "dobrych domów" częściej piją alkohol niż te, które tego nie robią. Akceptacja przez rówieśników, chęć zaimponowania innym, obawa przed wykluczeniem to powody, dla których nastolatki sięgają po piwo lub drinka, nawet gdy nie mają na to ochoty. Czasami spożywanie alkoholu może być związane z przekonaniem, że wódka lub piwo to magiczne lekarstwo na problemy w szkole lub z przyjaciółmi. Dowiedz się więcej o zagrożeniach alkoholizmu na http://alkoholizmmiechow.pl/
Co może się stać, gdy nastolatki piją?
Młodzież, która nadużywa alkoholu może również ponosić konsekwencje. Naukowcy ostrzegają, że nadużywanie alkoholu w młodym wieku może spowodować trwałe zmiany w amygdali (obszar mózgu odpowiedzialny za emocje). Nadużywanie alkoholu przez nastolatków może również prowadzić do problemów z pamięcią i koncentracją, a także do dysfunkcji społecznych, które mogą prowadzić do problemów w szkole. Młodzież częściej bierze udział w wypadkach drogowych i bójkach, rozbojach, zachowaniach przestępczych, a także ma ryzykowne relacje seksualne. Co ważne, osoby, które piją alkohol przed ukończeniem 15 roku życia są czterokrotnie bardziej narażone na uzależnienie niż te, które robią to w późniejszym okresie życia. Jeśli wcześnie podejmie się odpowiednie kroki, może to pomóc uniknąć dużego obciążenia w dorosłym życiu.
Jak rozmawiać o alkoholu z dziećmi?
Szczere, otwarte i spokojne rozmowy to jedyna droga. Nastolatki nie są dorosłe. Ich style myślenia i funkcjonowania mogą się różnić od naszych. Zakazy i nakazy nie są najlepszym sposobem na skłonienie dzieci do przestrzegania zasad ustalonych przez rodziców. Zamiast pouczać czy przedstawiać pretensje do dziecka, wysłuchaj go i poznaj jego perspektywę. Następnie postaraj się zaszczepić w nim poczucie ważności, miłości i szacunku. Chociaż edukacja dziecka na temat niebezpieczeństw związanych z nadużywaniem i spożywaniem alkoholu jest ważna, musisz też pamiętać, że nastolatki prawdopodobnie nie potraktują takich ostrzeżeń poważnie. Słowa rodzica są tak samo ważne jak przykład, który daje. Pokaż dziecku, że alkohol jest przeznaczony dla dorosłych i używa się go tylko przy specjalnych okazjach. Nie jest to sposób na relaks czy rozwiązywanie problemów. Powinieneś umieć reagować na wszelkie niepokojące oznaki, takie jak wagary, pogorszenie wyników w nauce, zmiany nastroju, wyłączenie się, kłamstwa, zmiany w wyglądzie. Nie powinieneś jednak próbować kontrolować lub ograniczać swojego nastolatka. Jeśli nie jesteś pewien, skonsultuj się z psychologiem, aby dowiedzieć się, jak zapobiec uzależnieniu nastolatka.
Kiedy alkoholizm przestaje być zagrożeniem, a staje się faktem?
Leczenie uzależnienia od alkoholu wymaga specjalistycznej terapii. Trudno uwierzyć, że nastolatek sam poradzi sobie z uzależnieniem, skoro dorośli nie są w stanie sobie z nim poradzić. Detoks i diagnoza powinny poprzedzać terapię uzależnień. Dopiero wtedy można zacząć wychodzić z uzależnienia, nauczyć się unikać ryzykownych zachowań, radzić sobie w trudnych sytuacjach. Jeśli leczenie ambulatoryjne zawiedzie, rozwiązaniem może być młodzieżowy ośrodek uzależnień. Warszawa i inne duże miasta mają dostęp do ofert zarówno państwowych, jak i komercyjnych. Jeśli czas jest napięty, prywatna klinika leczenia uzależnień od alkoholu jest dobrym rozwiązaniem. W państwowych ośrodkach, możesz być zmuszony do czekania kilka miesięcy, zanim zostaniesz przyjęty. Kluczem jest usunięcie wszystkich stymulantów z nastolatków z pomocą terapeutów uzależnień i psychologów, lekarzy i innego personelu medycznego. Prywatne kliniki leczenia uzależnień oferują to wszystko i jeszcze więcej, zapewniając jednocześnie najlepsze warunki do samoopieki i pozwalając na relaks i konstruktywne spędzanie czasu.