Czy przydomowa oczyszczalnia to to samo co szambo ekologiczne?
Eko szambo oraz przydomowa oczyszczalnia ścieków to dwa systemy, które wiele osób błędnie utożsamia jedno z drugim. Tymczasem są to zupełnie różne rozwiązania, które mają swoje zalety i wady. Co więcej – pod potoczną nazwą „szambo ekologiczne” kryje się rozwiązanie, które obecnie nie jest dopuszczone do użytkowania. Czym w praktyce się różnią? Przeczytaj poniżej.

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to system, który oczyszcza ścieki, takie jak ścieki, za pomocą procesów fizycznych (mechaniczne oczyszczanie prowadzone jest z wykorzystaniem procesów sedymentacji oraz flotacji), chemicznych i biologicznych w celu usunięcia zanieczyszczeń. W czasie procesu oczyszczania na etapie mechanicznym oddzielona jest część zanieczyszczeń, a reszta (płynna) trafia do etapu biologicznego.

Czym jest szambo ekologiczne?

Nazwa „szambo ekologiczne”, czasami używana wymiennie z „eko-szambo”, była kiedyś używana w odniesieniu do szamba trzykomorowe, gdzie z trzeciej komory wypływały ścieki do drenażu. Obecnie jednak – jak napisaliśmy powyżej – nie można już użytkowac czegoś takiego.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a szambo

To dwa trochę odmienne systemy. Tradycyjne szambo niejednokrotnie wymaga opróżniania nawet do kilku razy w ciągu miesiąca – co może stanowić pewien problem organizacyjny, angażujący czas i środki. Jak często? W myśl przepisów z 2023 według poziomu zużycia wody, na przykład dla 1 osoby w ciągu miesiąca mogą to być 3 metry sześcienne, co przy szambie 12m3 i 4 osobach daje 12 wywozów w roku – całkiem sporo). Dla porównania biologiczna oczyszczalnia ścieków powinna być opróżniana według zaleceń producenta, co w praktyce oznacza wywóz raz na rok.

Przykłady rozwiązań tego typu można znaleźć w ofercie Biower.

Co wybrać?

Szamba, w porównaniu względem przydomowej oczyszczalni ścieków, zazwyczaj są tańsze w ich założeniu, jednak jeśli chodzi o późniejsze faktyczne założenie, to realny koszt użytkowania okazuje się wyższy. Dlatego też, jeśli istnieje taka możliwość, warto inwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków.

Jeśli interesujesz się tematem, warto zgłębić więcej szczegółów na stronie Biower.