Starostwo Kielce: Folklor znów połączył pokolenia na Jarmarku Świętokrzyskim
**To było wspaniałe święto kultury i tradycji powiatu kieleckiego. XVI Jarmark Świętokrzyski na Świętym Krzyżu przyciągnął tłumy. Rozbrzmiewała ludowa i góralska muzyka. Nie zabrakło pysznej regionalnej kuchni i rzemiosła artystycznego lokalnych twórców.
** Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą procesją sprzed Bazyliki Mniejszej na przyklasztorne Błonia. Tam odprawiona została polowa Msza Święta celebrowana przez superiora klasztoru na Świętym Krzyżu ojca Mariana Puchałę z udziałem Chóru Sabbaton z Bielin.
Po nabożeństwie przyszła pora na oficjalne otwarcie jarmarku. Wszystkich serdecznie powitał wicestarosta kielecki Tomasz Pleban - Piękna pogoda sprzyja dobrej zabawie, dlatego zachęcam do wspólnej zabawy na XVI Jarmarku na Świętym Krzyżu. Jest okazja, by posłuchać występów artystów, spróbować regionalnej kuchni i obejrzeć lokalne rękodzieło - mówił wicestarosta w towarzystwie członków Zarządu Powiatu w Kielcach - Stefana Bąka, Mariusza Ściany i Cezarego Majchra.
O tym, że Jarmark Świętokrzyski to już tradycja mówiła wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka - Spotykamy się na Świętym Krzyżu, by podziwiać nasze piękne świętokrzyskie dziedzictwo ludowe. Święty Krzyż to bastion polskości i chrześcijaństwa, ale także piękny, świętokrzyski folklor - mówiła Anna Krupka.
O niezwykłym miejscu jakim jest Świętym Krzyżu, gdzie od lat odbywa się Jarmark Świętokrzyski mówił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk - Jesteśmy w duchowym sercu województwa świętokrzyskiego, miejscu symbolicznym i ważnym także dla takich przedsięwzięć jak Jarmark Świętokrzyski - mówił wiceminister i zapraszał na stoiska lokalnych wystawców, na których można było spróbować smacznych, naturalnych produktów świętokrzyskich.
- To wspaniałe wydarzenie, odbywające się w cudownym miejscu, miejscu pieszych pielgrzymek. Święty Krzyż zawsze warto odwiedzić, dlatego niezmiernie cieszę się, że mogę tu być razem z Wami. Dziękuje wszystkim tym, którzy podtrzymują tradycje katolickie, tradycje ludowe - mówił poseł Mariusz Gosek.
- Święty Krzyż to miejsce wyjątkowe, na które patrzymy przez wymiar religijny, narodowy, patriotyczny, ale jest to też miejsce gdzie możemy cieszyć się z ludowej kultury, pięknych występów artystycznych i dziedzictwa kulinarnego - podkreślał poseł Andrzej Kryj.
- Cieszmy się, że jesteśmy w tym wyjątkowym miejscu, razem możemy się bawić i świętować - mówił senator Krzysztof Słoń.
- Życzę wszystkim dobrej zabawy i miłego odpoczynku szczególnie tym, którzy przyjechali na jarmark z daleka - mówił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
- Święty Krzyż to miejsce szczególne. Coraz więcej osób to zauważa i docenia. Tutaj przyjeżdżali władcy Polski po wsparcie duchowe w szczególnych chwilach - mówił przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś.
Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik dziękowała w imieniu całego Zarządu Województwa Świętokrzyskiego organizatorom za to, że po raz szesnasty możemy się spotkać na Jarmarku Świętokrzyskim w tak wyjątkowym miejscu jakim jest Święty Krzyż. Słowa podziękowania kierowała także do kół gospodyń wiejskich, lokalnych artystów i rękodzielników za piękne kultywowanie naszych tradycji ludowych.
Głos zabrał także ppłk Grzegorz Stemplewski reprezentujący 10 ŚBOT - To miejsce jest ważne także dla żołnierzy, cieszę się że łączy tak wiele grup społecznych, pokoleń - mówił.
- Jako gospodarze tego niezwykłego miejsca, tysiącletniego opactwa cieszymy się z obecności tak licznie przybyłych na jarmark mieszkańców, gości, artystów. Dziękuję za tyle ciepłych słów o Świętym Krzyżu - mówił superior klasztoru na Świętym Krzyżu ojca Mariana Puchała.
Głos zabrali również włodarze Bielin i Nowej Słupi - współorganizatorzy Jarmarku Świętokrzyskiego.
- Święty Krzyż łączy nasze samorządy. Na jarmarku możemy zobaczyć nasz dorobek kulturalny i kulinarny, bo prezentują się prawie wszystkie gminy powiatu kieleckiego - mówił wójt Bielin Sławomir Kopacz.
- Cieszę się, że tyle osób przybyło na jarmark, by cieszyć się tym pięknym miejscem jakim jest Święty Krzyż. To uczta duchowa połączona z pięknem regionu i folkloru świętokrzyskiego - mówił burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior.
- Jarmark to doskonała okazja by posłuchać, posmakować i dotknąć tego co najlepsze w powiecie kieleckim i województwie świętokrzyskim - mówił członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk jednocześnie dziękując w imieniu Zarządu Powiatu wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Jarmarku Świętokrzyskiego.
Na XVI Jarmarku Świętokrzyskim obecni byli też: burmistrz Pierzchnicy Stanisław Strąk , burmistrz Łopuszna Irena Marcisz , zastępca burmistrza Chmielnika Małgorzata Przeździk, wójt Strawczyna Tadeusz Tkaczyk , wójt Zagnańska Wojciech Ślefarski , wójt Rakowa Da mian Szpak , wójt Miedzianej Góry Damian Sławski , wicewójt Mniowa Michał Milcarz , wicewójt miasta i gminy ŁagówZbigniew Meducki, sekretarz powiatu opatowskiegoPaweł Sadrak, sekretarz miasta i gminy BodzentynWojciech Furmanek, wicestarosta powiatu tomaszowskiego Leszek Ogórek , dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Jan Reklewski. Nie zabrakło również radnych Rady Powiatu w Kielcach. W jarmarku uczestniczyli: Danuta Żebrowska, Wojciech Kózka, Łukasz Woźniak, Bogdan Gierada, Tomasz Gruszczyński, Agata Sałata, Zbigniew Zagdański, Andrzej Michalski. Była również Izabela Dziewięcka dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Kielcach.
W części artystycznej jarmarku prezentowały sie powiatowe kapele ludowe, lokalni artyści i muzyczni goście z Podhala - Kapela Bukowianie z Bukowiny Tatrzańskiej, którzy jako pierwsi wystąpili na plenerowej scenie na przyklasztornych Błoniach. Górale podbili serca publiczności niesamowitą energią, a żywiołowe rytmy zachęcały do tańca. Po góralach z Podhala sceną zawładnęli lokalni artyści z gmin: Nowa Słupia i Bieliny - Zespół Chełmowianie, Modrzewianki, Jezioraneczki, Akademia Tańca Magic, Zespół Echo Łysicy, Makoszanki, Śwarne Kakonianki. Ich występy zachwyciły publiczność, która nie szczędziła gorących braw. Ludowa muzyka, taniec i piękne ludowe stroje królowały na Jarmarku Świętokrzyskim, a folklor znów połączył pokolenia. Razem, na jednej scenie zagrali starsi i młodsi artyści, którzy porwali do wspólnej zabawy całą publiczność. W myśl tegorocznego hasła Jarmarku Graj Kapelo…” zagrały powiatowe kapele: Kapela z Kakonina z gminy Bieliny, Kapela Adaśki z gminy Masłów**, Kapela Typowy Janus** z gminy Górno i młoda Kapela Żeromszczyzna z gminy Masłów pod kierownictwem Grzegorza Michty. To była wspaniała muzyczna uczta, którą zakończył wspólny występ Kapeli Bukowianie i Kapeli Żeromszczyzna. Artyści wykonali razem znany utwór, którym poruszyli publiczność ”A my wom zycymy” nawiązujący do pielgrzymki papieża Jana Pawła II w Zakopanem w 1997 roku.
Występom artystycznym towarzyszyły też inne atrakcje. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce prezentowało na Jarmarku sprzęt wojskowy na czele z pojazdem bojowym Hamer, Komenda Miejska Policji w Kielcach przygotowała dla chętnych rowerowy tor przeszkód, a gry i zabawy Osada Średniowieczna z Huty Szklanej. Na jarmarku nie mogło zabraknąć rzemiosła artystycznego, które prezentowali rzemieślnicy z Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej. Było też wielu wystawców z całego regionu z różnorodnym rękodziełem ludowym oraz potrawami. Ponadto podczas Jarmarku prezentowały się na stoiskach gminy Powiatu Kieleckiego. Można było zobaczyć wyjątkowerzemiosło artystyczne i skosztować smacznych dań kuchni regionalnej.
To był wyjątkowy dzień, wielkie święto kultury i tradycji. Dopisała pogoda i publiczność, która tak licznie przybyła na Święty Krzyż. XVI Jarmark Świętokrzyski będziemy zapewne jeszcze długo i ciepło wspominać. DZIĘKUJEMY!!!
Jarmark Świętokrzyski zorganizowało Starostwo Powiatowe w Kielcach wraz z Miastem i Gminą Nowa Słupia oraz Gminą Bieliny, dzięki gościnności Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Starostwo Powiatowe w Kielcach, powiat.kielce.pl/starostwo/aktualnosci/Folklor-znow-polaczyl-pokolenia-na-Jarmarku-Swietokrzyskim/idn:11487
Autor: krystian