W Piotrkowicach w gminie Chmielnik odbyły się uroczystości związane ze Świętem Polskiej Niezapominajki. Obecny był na nich członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana.

Święto ma przypominać o ochronie środowiska, konieczności zachowania różnorodności biologicznej, a także o szacunku dla przyrody i o wartości lokalnych tradycji.

Spotkanie rozpoczęła msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach w intencji leśników i śp. Andrzeja Zalewskiego, twórcy tego wydarzenia. Zmarły w 2011 roku Andrzej Zalewski był redaktorem radiowej Jedynki i prowadzącym „Ekoradio”. Był także związany z Polskim Radiem Kielce, gdzie prezentował autorską prognozę pogody. Chciał, aby niezapominajka była symbolem zachęcającym ludzi do budowania silnych więzów z najbliższymi, uczącym wzajemnej serdeczności.

Część artystyczną zaplanowano przy Zespole Placówek Oświatowych w Piotrkowicach, gdzie wystąpiły dzieci ze szkół i przedszkoli z terenu gminy. Nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów plastycznych i poetyckich o tematyce ekologicznej.

Niezapominajka to malutki, niezwykle pachnący kwiat występujący w różnych kolorach, który przywodzi na myśl wiosnę. Jest on roczny lub dwuletni i występuje w około setce różnych gatunków. W naszym kraju najbardziej rozpowszechnionym, dzikim rodzajem jest niezapominajka polna, natomiast nasze donice czy ogrody zdobią niezapominajki leśne. Niezapominajki mają zastosowanie w ziołolecznictwie w formie naparu, świetnie działają na kaszel, zapalenie oskrzeli i można ich także używać w przypadku kłopotów ze snem.

Fot. CHCK