To będzie interaktywna gra zespołowa bez ograniczeń wiekowych, szlakiem powstańczym na miedzianogórskiej ziemi. Premierę gry przewidziano na niedzielę,18 czerwca.

W ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-64” organizowanego przez Biuro „Niepodległa”, Gminna Biblioteka Publiczna w Miedzianej Górze otrzymała 55 tys. złotych na realizację zadania pn.: „Kielecczyzna pamięta! - obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.”

Jednym z zaplanowanych działań projektowych było stworzenie, wdrożenie i przeprowadzenie mobilnej gry terenowej, której fabuła oparta jest o lokalną historię powiązaną z wydarzeniami Powstania Styczniowego 1863-1864.
W tym celu biblioteka zaprosiła do udziału w warsztatach projektowania gry terenowej 12 osobową grupę młodzieży. Podczas spotkań, pod czujnym okiem ekspertów, młodzież opracowała materiały związane z historią w taki sposób, że na ich podstawie przygotowany został wątek fabularny gry, odpowiednie zadania, a wreszcie interaktywna gra na smartfony. Gracze poznają historię Powstania Styczniowego na tutejszych ziemiach przez pryzmat legendy o świętokrzyskim zbóju Jeto, dowiedzą się także do kogo należał i skąd się wziął „pierścień pamięci". A wszystkie merytoryczne informacje młodzież pozyskała podczas spaceru historycznego z lokalnym przewodnikiem i nauczycielem związanym ze Szkoła Podstawową w Ćmińsku - Grzegorzem Szlefarskim.

Uroczystą premierę gry zaplanowano 18 czerwca. Start o godzinie 11:00 w okolicy muru oporowego w Bobrzy.

To nie jedyne przedsięwzięcie upamiętniające historię Powstania Styczniowego na miedzianogórskich ziemiach, zaplanowane na terenie gminy w tym roku. Przygotowywana jest między innymi, inscenizacja historyczna, wystawa wielkoformatowa, czy lekcje żywej historii.

Źródło i fot. UG Miedziana Góra