Już 4 czerwca rozpoczną się eliminacje do XXIII Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku. Podczas przesłuchań w Jaworzni zaprezentują się gminy: Piekoszów, Strawczyn, Mniów, Łopuszno, Miedziana Góra, Zagnańsk i Morawica.

Celem przeglądu jest popularyzacja świętokrzyskiego muzykowania i śpiewu, artystyczna konfrontacja zespołów folklorystycznych i solistów z powiatu kieleckiego oraz promocja kultury ludowej powiatu. Laureaci nagród głównych z 2022r. mogą wystąpić poza konkursem.

Prezentacje Zespołów Pieśni i Tańca w eliminacjach nie powinny przekroczyć 15 minut, a Zespołów Śpiewaczych 5-7 minut (2 utwory). Soliści mogą zaprezentować 2 utwory (maks. 5 minut). Artyści będą oceniani w poszczególnych kategoriach:

  1. Zespoły Pieśni i Tańca
  2. Zespoły śpiewacze a capella
  3. Zespoły śpiewacze z akompaniamentem
  4. Zespoły stylizowane
  5. Soliści

Komisja konkursowa szczególną uwagę będzie zwracać na: dobór repertuaru, autentyczność gwary ludowej, poziom artystyczny prezentacji i ogólny wyraz artystyczny. Werdykt komisji konkursowej jest ostateczny i niepodważalny. Uczestnicy eliminacji otrzymają pamiątkowe dyplomy, finaliści otrzymają nagrody rzeczowe i finansowe.

Kolejne eliminacje odbędą się 11 czerwca w Ciekotach. Tam zaprezentują się gminy: Masłów, Bodzentyn, Nowa Słupia, Bieliny, Górno, Nowiny. Ostatnie przedfinałowe eliminacje zaplanowano na 25 czerwca. Na scenie Chmielnickiego Centrum Kultury wystąpią reprezentanci gmin: Chmielnik, Pierzchnica, Raków, Łagów, Daleszyce, Chęciny. Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany miejsca i terminu eliminacji.

Zgłoszenia należy przesyłać do Starostwa Powiatowego w Kielcach e-mailem: do 26.05.2023r.

Finał XXIII Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku odbędzie się w dniu 6 sierpnia br. na rynku w Chmielniku. Szczegółowy harmonogram prezentacji zostanie przedstawiony po przeprowadzeniu eliminacji.

Organizatorami wydarzenia są: Starostwo Powiatowe w Kielcach, Urząd Miasta i Gminy w Chmielniku oraz Chmielnickie Centrum Kultury. Partnerzy wydarzenia: Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, Chmielnickie Centrum Kultury oraz Jaworznia, Amfiteatr ze Szkołą Podstawową w Piekoszowie.

Więcej informacji w regulaminie.