Komisja Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych oraz Komisja Dróg, Komunikacji i Budownictwa obradowały przed zbliżająca się sesją Rady Powiatu.

Na posiedzeniu pierwszej komisji obecny był członek Zarządu Powiatu Stefan Bąk, zaś drugiej Cezary Majcher. Na obu obecna była skarbnik powiatu Anna Moskwa, która przedstawiła radnym informację o zmianach w budżecie powiatu, które głównie wynikały ze zmian w finansowaniu dróg z gminami. Dodatkowo skarbnik przedstawiła zmieniająca uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2023-2028.

Dodatkowo, radni dyskutowali o znowelizowanych przepisach dotyczących budowy masztów telefonii komórkowej. W ostatnim czasie pojawiło się coraz więcej masztów w powiecie.

- Mam prośbę, dotyczy to sprawy zmniejszenia wartości działek, przy których budowane są maszty telefonii komórkowej. Proszę o opinię prawną, czy istnieje możliwość odszkodowania w przypadku zmniejszenia wartości działki, przy której budowany jest maszt telefonii komórkowej - mówiła radna Małgorzata Popiel.

- Mało tego, nowe przepisy zakładają, że na stronach BIP jest obwieszczenie o budowie masztu, ale w przypadku wydanej decyzji informacja nie jest upubliczniona - mówił Rober Kaszuba.

Na posiedzeniu obecna była dyrektor Wydziału Budownictwa Elżbieta Hermanowska, która wyjaśniała radnym jak wyglądają procedury wydawania pozwolenia na budowę masztów.

Tego samego dnia odbyło się posiedzenie Komisji Komisja Dróg, Komunikacji i Budownictwa. Ustalono na niej wyjazdowe posiedzenia komisji po 19 gminach powiatu.