Wyobraźnia oszustów nie zna granic. Właśnie wymyślili nowy sposób, by wyłudzić nasze dane osobowe - informuje Powiatowy Rzecznik Konsumentów.

Policja ostrzega przed nową metodą oszustwa „na legionellę”. Oszuści, dzwoniąc najczęściej do osób starszych, podają się za pracowników sanepidu i proponują badania w kierunku ewentualnego zakażenia bakterią. Pod tym pretekstem usiłowane jest wyłudzenie danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, nr pesel, adresu zamieszkania itp. Policja przypomina, że są to dane szczególnie wrażliwe, które należy chronić.

Przy okazji stróże prawa apelują o niepodawanie, gdy dzwoni nieznajoma osoba, swoich danych, niedokonywanie transakcji finansowych, nie otwieranie żadnych linków i załączników.

Należy zachować czujność w przypadku otrzymania propozycji dezynfekcji wody. Przed wpuszczeniem do domu obcej osoby należy sprawdzić kim jest, po co przyszła i jaką instytucję reprezentuje. Otwierając drzwi rzekomemu pracownikowi wodociągów lub stacji sanitarno - epidemiologicznej, można niestety zaprosić do siebie złodzieja.