Wszyscy przedsiębiorcy, którzy na co dzień prowadzą firmy związane z sektorem szeroko pojętego rolnictwa, uważnie starają się śledzić wciąż zmieniające się trendy z dziedziny fotowoltaiki. Instalowanie paneli słonecznych stało się w ostatnich czasach wręcz niezbędne, aby móc zaoszczędzić na kosztach energii oraz praktyczne – aby bardziej chronić środowisko naturalne poprzez zatrzymanie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Czy w 2022 roku fotowoltaika dla firm rolnych będzie tak samo opłacalna jak wcześniej?
Opłacalność fotowoltaiki dla firm w 2022 roku
Czy przy obecnych zmianach fotowoltaika dla firm z Brewa.pl jest wciąż opłacalna? Za jedną z najważniejszych zalet zmian uznaje się wprowadzenie systemu net billing, który szybko zastąpił wcześniejszy, czyli net metering. Można zmierzyć pobieraną energię w znacznie bardziej praktyczny sposób, jak i również ekspresowo rozliczyć. Takie zmiany nie wzięły się znikąd. Nasz polski system rozliczeń za pobieraną energię musiał bowiem zostać dopasowany do typu rozliczeń, jakimi posługuje się cała Unia Europejska.
Korzystający z rozwiązań fotowoltaicznych dla firm mają za obowiązek ponosić koszty dystrybucyjne. Nie wszystkim odpowiada takie rozwiązanie, ponieważ wcześniejszy system dawał dość spore upusty. Coraz częściej na trudności spotykane przez sprzedawców energii i dostawców. Chętnych na korzystanie z paneli słonecznych jest coraz więcej, a potrącone sumy z nadwyżek energetycznych nie są w stanie przewyższyć wartości, które traci się przy każdym nowym chętnym. Niestabilność sieci w kwestii udostępniania chętnym ma też związek ze zbyt starą i mało komfortową infrastrukturą.
Fotowoltaika dla firm – co można zyskać w 2022 roku?
Jeśli i Wy chcecie koniecznie zainstalować panele fotowoltaiczne w firmie – koniecznie musicie zapoznać się z pojęciem net billing. Ten system rozliczeniowy pozwala na odprowadzenie nadmiaru nagromadzonej energii do sieci energetycznych. Warunki od tego roku są inne. To, ile energii od Was zostanie odprowadzone, zależeć będzie od średniej ceny TGE, w skali miesiąca. Środki wcześniej zwracane prosumentowi teraz będą trafiać do depozytu. Na 2024 rok planuje się kolejne zmiany, wartość odprowadzanej energii ma być liczona w oparciu o stawkę godzinową, a nie miesięczną. Środki z depozytu mogą wyrównywać rachunki za energię. Jeśli zgromadzone zasoby nie będą w stanie tego uregulować, trzeba będzie dopłacić z własnej kieszeni. Stawki odgórnie ustala operator, pod uwagę biorąc nie tylko cenę energii, ale także koszty dystrybucji. Środki, które przechowacie możecie wykorzystywać przez rok. Jeśli nie uda się wykorzystać wszystkich oszczędności z danego miesiąca, to można liczyń nawet na max 20% wartości energii. Współcześnie zmodyfikowane zasady fotowoltaiki dla firm nie wszystkim odpowiadają, słychać wiele krytycznych głosów, ale nie zmienia to faktu, że zapotrzebowanie na tego rodzaju formę korzystania z zasobów energetycznych nie maleje i cieszy się stałym zainteresowaniem.
Autor: Brewa.pl – efektywne rozwiązania fotowoltaiki dla firm