Farby i lakiery do zabezpieczania powierzchni: długotrwała ochrona i estetyka

Interesuje Cię profesjonalna ochrona nadruku? Wybierz dobrej jakości lakiery dyspersyjne i ciesz się trwałością oraz estetyką projektów.

Lakiery dyspersyjne to środki ochronne, stosowane przy uszlachetnianiu nadruków na etykietach, czy różnego rodzaju opakowaniach. Ich zastosowanie powoduje, że nadruk staje się odporniejszy na uszkodzenia. Zyskuje także na estetyce. Dowiedz się, jakie są zalety stosowania lakierów ochronnych. Sprawdź, gdzie możesz kupić dobrej jakości lakiery dyspersyjne.

Lakiery ochronne – definicja, rodzaje, zastosowanie

Lakierowanie druku to jedna z metod jego uszlachetniania, czyli nadawania mu atrakcyjności i trwałości. Zabezpieczony warstwą lakieru nadruk staje się wytrzymalszy na ścieranie i przyjemniejszy w odbiorze. Może też nabrać pewnych specyficznych właściwości, które będą podkreślały jego przeznaczenie.

W celu uszlachetnienia druku można wykorzystać różne rodzaje lakierów ochronnych. Jednak najczęściej wykorzystywany w drukarniach jest lakier dyspersyjny. Co to takiego? Lakier dyspersyjny często określany jest mianem wodnego, gdyż w ponad 50% składa się z wody, pozostałe jego składniki to: polimery, woski i środki zabezpieczające.

Najpopularniejsze rodzaje lakierów dyspersyjnych

Lakiery dyspersyjne w zależności od składu oraz oferowanych funkcjonalności dzielą się na:

 • lakiery błyszczące – pozostawiają na powierzchni wydruku estetyczny połysk;
 • lakiery matowe – pozwalają uzyskać bardzo elegancki i przyjemny dla oka efekt wizualny zadrukowanej powierzchni;
 • lakiery UV – nadają nadrukom wyjątkową trwałość oraz odporność na zadrapania; nie mogą być jednak stosowane na materiałach wrażliwych na działanie wysokiej temperatury;
 • lakiery zdrapkowe;
 • lakiery fluorescencyjne – powodują, że nadruk świeci się nocą;
 • lakiery zapachowe – po potarciu nadruku wydziela się określona nuta zapachowa;
 • lakiery antypoślizgowe – zapobiegają ślizganiu się zadrukowanych materiałów w trakcie korzystania z nich;
 • lakiery barierowe - służą one do ochrony nadruków na papierowych opakowaniach przed działaniem wilgoci.

Najważniejsze właściwości lakierów dyspersyjnych

Lakiery ochronne dyspersyjne:

 • wpływają na jakość wydruku;
 • poprawiają estetykę wyglądu wydruków;
 • chronią nadruki przed warunkami atmosferycznymi – jak wilgoć, czy duże nasłonecznienie;
 • nadają zadrukowanym materiałom dodatkowych funkcjonalności;
 • mają wpływ na trwałość i czytelność nadruku.

Dlaczego warto inwestować w farby i lakiery zabezpieczające?

Stosowanie farb oraz lakierów ochronnych to bardzo opłacalny zabieg. Przede wszystkim zadrukowana powierzchnia staje się bardziej odporna na ścieranie. Sprawdza się to głównie przy nadrukach na opakowaniach wielokrotnego użytku. Jakie są inne zalety tej metody ochrony nadruku?

Lakierowana powierzchnia zyskuje na estetyce

Nadruk staje się gładszy i wyrazistszy, a kolory bardziej nasycone. Powierzchnia może stać się połyskująca lub matowa, co ma wpływ zarówno na odbiór wizualny, jak i wygodę w trakcie zapoznawania się z treścią nadruku.

Lakierowane podłoże staje się bardziej użyteczne

Warstwa lakieru sprawia, że pokryty nią arkusz staje się trudniejszy do zniszczenia. Nadruku nie da się tak łatwo usunąć, a sama etykieta jest odporna na rozdarcie i inne uszkodzenia mechaniczne. Co ważniejsze lakier ochronny pomaga zabezpieczyć nadruk pokrywający daną powierzchnię przed wilgocią, jak i czynnikami atmosferycznymi.

Zastosowanie lakierów ochronnych na różnych powierzchniach

Lakiery ochronne dyspersyjne wyróżnia szerokie spektrum zastosowania. Oznacza to, że można ich używać na różnych materiałach, a także metodą całościową, jak i wybiórczą. Bez względu jednak na technikę czy typ powierzchni, zawsze uzyskasz tak samo idealny efekt.

Jakie powierzchnie można poddać działaniu lakierów dyspersyjnych?

Papier – najczęściej lakiery dyspersyjne stosowane są na nadrukach papierowych typu: ulotki, wizytówki, czy plakaty;

Karton – tego rodzaju preparaty można też wykorzystywać, jako ochronny lakier na opakowania tekturowe;

Etykiety – lakier dyspersyjny doskonale sprawdzi się również w przypadku zabezpieczenia różnego rodzaju etykiet informacyjnych;

Folia – ten rodzaj lakieru może też doskonale utrwalić nadruki na foliowych opakowaniach.

Lakiery dyspersyjne - idealne do ochrony opakowań spożywczych i nie tylko

Główne zastosowanie lakierów dyspersyjnych to ochrona nadruków na opakowaniach spożywczych. Jest to możliwe dzięki ich bezpiecznemu składowi. Ten środek ochronny możesz też wykorzystać na przykład na materiałach, jak i większych powierzchniach reklamowych także tych, którymi chcesz się posługiwać na zewnątrz. Tego typu lakiery ochronne świetnie sprawdzą się również przy wizytówkach i etykietach produktów PREMIUM, nadając im ekskluzywnego charakteru.

Podsumowanie

Lakierowanie nadruków powoduje, że stają się one: trwalsze, wyrazistsze, czytelniejsze i atrakcyjniejsze wizualnie. Dlatego warto zdecydować się na tę formę uszlachetnienia nadruku na etykietach, opakowaniach, czy materiałach reklamowych. Zwłaszcza jeśli produkujesz opakowania wielokrotnego użytku, lub chcesz umieścić swoją reklamę na zewnątrz.

Najlepsze efekty uzyskasz, sięgając po lakier dyspersyjny Chemtex. Dlaczego właśnie ta firma powinna Cię skłonić do wyboru swojego lakieru ochronnego? Oto najważniejsze zalety:

 • wysoka jakość– oznacza to, że lakiery te powstały na bazie najlepszych surowców; ma to wpływ na trwałość efektu końcowego, jaki chcesz uzyskać;
 • szeroki wybór typów lakierów dyspersyjnych - są to lakiery: błyszczące, matowe, UV i antypoślizgowe; taki wybór zwiększa znacznie zakres możliwości zabezpieczenia nadruku na rozmaitych powierzchniach (papier zwykły i dekoracyjny, grubsza tektura, elementy drewniane);
 • szybki efekt – lakier szybko wysycha i świetnie się wchłania, dzięki temu możesz realizować większe zamówienia w krótkim czasie;
 • atrakcyjne ceny – Chemtex to przystępna cena z jednoczesną gwarancją zachowania doskonałej jakości preparatów.

Nie czekaj dłużej i już dziś zainwestuj w trwałe, wysokiej jakości lakiery dyspersyjne od Chemtex.

Zapraszamy!