Zespół ze Strawczynka wystąpi na Jarmarku Świętokrzyskim w niedzielę
Już w najbliższą niedzielę, 26 maja, na Świętym Krzyżu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - Jarmark Świętokrzyski. Jednym z głównych punktów programu będzie występ Zespołu Pieśni i Tańca ze Strawczynka, który zaprezentuje nowy układ taneczny oraz tradycyjne pieśni ludowe regionu kieleckiego.
  1. Jarmark Świętokrzyski odbędzie się 26 maja na Świętym Krzyżu.
  2. Występ Zespołu Pieśni i Tańca ze Strawczynka.
  3. Nowy układ taneczny i tradycyjne pieśni ludowe.
  4. Historia i działalność zespołu.

Zespół Pieśni i Tańca ze Strawczynka, działający pod kierownictwem Ewy Cisowskiej, przygotował nowy układ taneczny, który obejmuje m.in. polkę, oberka, walczyk oraz taniec chodzony. Jak zapowiada Ewa Cisowska, "zaprezentujemy nowy układ polskich tańców ludowych, w których jest i polka i oberek i walczyk, ale także taniec chodzony. W naszym zespole jest więcej pań, ale wszystkie są zaangażowane w taniec, bo tańczymy nie tylko w parach".

Zespół powstał w 2017 roku pod patronatem Samorządowego Centrum Kultury, Sportu i Czytelnictwa w Strawczynie. Początkowo znany jako "Swojaki", działał jako zespół śpiewaczy, a następnie przekształcił się w Zespół Pieśni i Tańca ze Strawczynka. Od tego czasu zespół aktywnie uczestniczy w lokalnych i regionalnych przeglądach oraz konkursach folklorystycznych.

Podczas Jarmarku Świętokrzyskiego zespół wykona utwory z repertuaru "Pieśni dawnej Kielecczyzny", które zebrał Jerzy Gumuła. "Zaczerpnęliśmy utwory ludowe ze zbioru 'Pieśni dawnej Kielecczyzny', które zebrał pan Jerzy Gumuła. To są stare piosenki, przekazywane z pokolenia na pokolenie, takie jak 'Łoj biada biada, wysłam za dziada', czy 'Łozeniłem się z bogatą zoną' -, których nie mieliśmy wcześniej w swoim repertuarze. Oprócz tego zaśpiewamy utwory, które prezentujemy od lat. To znane melodie ludowe jak np. 'Sedem sobie drozynecką'" - mówi Ewa Cisowska.

Zespołowi akompaniują na akordeonie Jan Sepioło oraz na bębenku Bogdan Nyga. W 2023 roku zespół wydał płytę z piosenkami ludowymi regionu kieleckiego oraz teledysk promujący walory turystyczne gminy Strawczyn. Warto dodać, że Zespół Pieśni i Tańca ze Strawczynka nie tylko kultywuje tradycje regionu, ale również promuje piękno świętokrzyskiej ziemi i jej gwarę.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Jarmarku Świętokrzyskim i podziwiania występu Zespołu Pieśni i Tańca ze Strawczynka, który z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń i pozwoli poczuć ducha świętokrzyskiej tradycji.


Na podst. Powiat Kielecki