Zmarł prof. Jacek Semaniak - naukowiec, były rektor i szef Głównego Urzędu Miar

W Kielcach odszedł prof. Jacek Semaniak. Miał 61 lat i przez dekady łączył pracę badawczą z kierowaniem uczelnią i instytucją państwową. Jego specjalność to fizyka atomowa i molekularna, a na koncie miał publikacje w prestiżowych czasopismach międzynarodowych. W regionie zapamiętany zostanie też jako inicjator nowego kampusu laboratoryjnego.
- W Głównym Urzędzie Miar - od powołania do uruchomienia kampusu
- Kielce pamiętają lata pracy naukowej i rektorskie kadencje na UJK
- Co to znaczy dla Kielc - praktyczne spojrzenie
W Głównym Urzędzie Miar - od powołania do uruchomienia kampusu
W listopadzie 2020 prof. Jacek Semaniak objął stanowisko Prezesa Głównego Urzędu Miar. Pod jego nadzorem powstała i została uruchomiona instytucjonalna inwestycja znana jako Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach - obiekt, który ma łączyć prace badawcze i usługi pomiarowe na wysokim poziomie. Jako szef GUM Semaniak skupiał się na rozwoju infrastruktury badawczej i skali działania urzędu poza Warszawą.
Kielce pamiętają lata pracy naukowej i rektorskie kadencje na UJK
Związek profesora z kielecką uczelnią sięga 1988 roku, kiedy trafił do Wyższej Szkoły Pedagogicznej przekształconej później w Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Pełnił tam funkcje prorektora ds. dydaktycznych i ds. ogólnych, a następnie dwukrotnie sprawował urząd rektora - w latach 2012-2016 oraz 2016-2020. Jego dorobek naukowy obejmuje badania nad zderzeniami elektronów z jonami w niskotemperaturowej plazmie oraz mechanizmami jonizacji i emisji promieniowania rentgenowskiego w zderzeniach jonów z atomami; jest autorem kilkudziesięciu publikacji, także artykułów opublikowanych m.in. w “Nature”.
Wieloletnia obecność profesora w strukturach uczelni i późniejsze kierownictwo w GUM sprawiły, że jego odejście będzie odczuwalne na kilku frontach - zarówno w środowisku akademickim, jak i w pracach nad rozwojem infrastruktury badawczej w regionie.
Co to znaczy dla Kielc - praktyczne spojrzenie
Inwestycje rozpoczęte pod kierunkiem prof. Jacka Semaniaka, przede wszystkim Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny, to realne zasoby dla miasta - laboratoria, potencjalne projekty badawcze i nowe powiązania z przemysłem. Teraz ważne będzie, kto przejmie kontynuację tych działań w GUM i jak uczelnia będzie wspierać rozpoczęte inicjatywy. Mieszkańcy mogą oczekiwać, że urządzenia i obiekty powstałe w ostatnich latach będą służyć lokalnym badaniom i przedsiębiorcom, jeśli zostanie zachowana stabilność zarządzania.
na podstawie: Urząd Miasta Kielce.
Autor: krystian

