Młodzi kielczanie promują ekologiczny transport: 9 spotów w konkursie UM Kielce
W Kielcach odbył się konkurs promujący niskoemisyjne środki transportu, w którym młodzi mieszkańcy miasta stworzyli kreatywne spoty reklamowe. Wydarzenie miało na celu edukację na temat ekologicznych alternatyw dla tradycyjnych samochodów spalinowych.

Uczniowie szkół podstawowych i liceum rywalizują o najlepszy spot reklamowy

W ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej pod hasłem „Innowacyjne i ekologiczne środki transportu”, 15 uczniów z kilku kielckich szkół przygotowało 9 spotów reklamowych. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych nr 1, 27, 28, 39 oraz VI Liceum Ogólnokształcącego. Celem kampanii było zwiększenie świadomości na temat niskoemisyjnych rozwiązań w transporcie oraz ich wpływu na ochronę środowiska.

Laureatki konkursu: Kornelia Benć i Julia Wolak

Pierwsze miejsce w konkursie zdobyły Kornelia Benć i Julia Wolak, uczennice Szkoły Podstawowej nr 27 im. K.K. Baczyńskiego. Dziewczęta przygotowały spot, który miał na celu zachęcenie mieszkańców do korzystania z alternatywnych środków transportu, takich jak rowery, autobusy, pojazdy elektryczne czy wodorowe, a także do częstszych spacerów.

- Przygotowując prace, chciałyśmy zachęcić wszystkich do korzystania z niskoemisyjnych środków transportu. Żeby samochody spalinowe zamienić na rower, autobusy, pojazdy elektryczne lub wodorowe, albo częściej wybierać spacer – zdradziły nam Kornelia i Julia. Dodały także, że udział w konkursie i praca nad spotem poszerzyły ich wiedzę na temat ekologicznych środków transportu. – Większość zdjęć i filmów przygotowałyśmy same. Wymagało to dużo czasu, ale było warto – zaznaczyły laureatki.

Kreatywność i edukacja w służbie ekologii

Uczestnicy konkursu musieli przygotować krótki film promocyjny, trwający od 60 do 120 sekund. Prace były oceniane przez komisję, w skład której weszły: Agata Wojda, prezydentka Kielc, Aneta Boroń, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska, Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Miasta Kielce oraz Iza Wierzba, główny specjalista Referatu ds. Klimatu, Powietrza, Energi i Elektromobilności.

Komisja oceniała zawartość merytoryczną, zgodność z tematem, oddziaływanie promocyjno-edukacyjne, innowacyjność, kreatywność oraz jakość i estetykę wykonania. Aneta Boroń, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska, zauważyła, że prace były wyjątkowe i w piękny sposób pokazywały Kielce.

Nagrody dla najlepszych

Prezydent Miasta Kielce, przy dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ufundował atrakcyjne nagrody dla uczestników. Laureatki pierwszego miejsca otrzymały rowery, za drugie miejsce przewidziano plecaki z przegrodą na laptopa, powerbanki 10 000 mAh, bezprzewodowe słuchawki i termosy, a za trzecie miejsce – plecaki z przegrodą na laptopa i powerbanki 10 000 mAh. Wyróżnieni uczniowie dostali plecaki z rolowanym zamknięciem.

Wsparcie władz miasta i dalsze plany

Zastępca prezydenta Kielc, Bartłomiej Zapała, podziękował uczestnikom za ich zaangażowanie i podkreślił, że miasto podejmuje wiele działań na rzecz niskoemisyjnego transportu, by poprawić jakość powietrza i zdrowie mieszkańców. - Gratuluję, że dotarliście tak daleko w tym niełatwym konkursie – mówił, zwracając się do uczestników konkursu. Dodał, że każde działanie o charakterze edukacyjnym i promocyjnym dotyczące idei ekologicznego transportu ma olbrzymią wartość, a miasto będzie korzystać z materiałów przygotowanych przez uczniów.


Opierając się na: UM Kielce