Kielczanie przypomnieli o wartości wolności podczas miejskich obchodów

W Kielcach obchodzono 11 listopada w sposób uroczysty i wspólny — od mszy w Bazylice Katedralnej, przez złożenie wieńców, aż po przemarsz ulicami miasta. Tłumy mieszkańców uczestniczyły w ceremoniach przed pomnikami i w oficjalnej części na Placu Wolności, gdzie zabrzmiały hymny i salwa honorowa. Dzień zakończył się defiladą i piknikiem, który przeciągnął obchody w przestrzeń spotkania.
- Kielce w rytmie ceremonii i wspólnego świętowania
- Uroczystości na Placu Wolności i program wojewódzki
Kielce w rytmie ceremonii i wspólnego świętowania
Obchody rozpoczęły się od złożenia wieńców przy Pomniku Niepodległości na Placu Niepodległości, a także przy pomniku Wincentego Witosa. Następnie w Bazylice Katedralnej odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny; wierni modlili się o pomyślność Polski i jej obywateli. Po nabożeństwie uczestnicy zaśpiewali Hymn Państwowy przed Muzeum Narodowym, po czym wyruszyli w przemarszu ulicami Mała, Sienkiewicza i Hipoteczna w kierunku pomnika Józefa Piłsudskiego.
Uroczystości na Placu Wolności i program wojewódzki
Na Placu Wolności odbyła się oficjalna część obchodów wojewódzkich: złożono meldunek dowódcy Garnizonu Kielce, podniesiono flagę państwową, odegrano hymn oraz przeprowadzono apel pamięci i salwę honorową. Przy pomniku zapalali znicze kombatanci i zuchy; mieszkaniec województwa złożyli wieniec. Uczestnicy wspólnie wykonali „Marsz Pierwszej Brygady”, a pododdziały przemaszerowały w defiladzie; wystąpiła też orkiestra wojskowa. Obchody zakończył piknik, podczas którego spotkania i rozmowy zamknęły oficjalny program.
“11 listopada to doskonała okazja, by przypomnieć sobie, jak wielką wartością jest niepodległość i jak mądrze powinniśmy z niej korzystać. Wolność nie została nam dana – została wywalczona przez pokolenia bohaterów, którzy często oddawali za nią życie. Ich pamięć uczcimy najlepiej przez odpowiedzialne budowanie silnej wspólnoty. Historia uczy, że brak jedności prowadzi do utraty tego, co najcenniejsze”
Agata Wojda, prezydentka miasta.
na podstawie: UM Kielce.
Ostatnie Artykuły

Opera, teatr i taniec na ulicach Kielc. Święto zaczęło się z rozmachem

Osiem nagród dla ludzi kultury. Wyróżnienia wręczono w Kielcach

Miliony na drogi i chodniki. Komisja przed sesją rozpisała nowe plany

„Lato bez Vat” w VOLVO – Najchętniej wybrane modele pośród marek premium w Polsce, teraz korzystniej o wartość większą niż VAT

Półmetek Volvo For Safety za nami – już niemal 62 tys. osób odwiedziło miasteczko bezpieczeństwa

Na Bp. Kaczmarka nie będzie gdzie zostawić auta. Służby wchodzą do sprzątania

W Kielcach zabrzmiał ostatni dzwonek. Uczniowie ruszyli na wakacje

Wakacyjne godziny w kieleckiej bibliotece. Sprawdź, kiedy po książki 📚

Policyjni wodniacy już patrolują akweny. Jeden błąd może kosztować życie

W Zgórsku sport znów połączył uczestników. Do rywalizacji stanęło 120 osób

Ostatni dzwonek wybrzmiał. Świętokrzyscy uczniowie ruszyli na wakacje

Kąpieliska ruszają, ratownicy ostrzegają przed jedną błędną decyzją

Na Kaczmarka ruszy porządki. Kierowcy muszą przeparkować auta

Wakacyjne wyjazdy pod lupą służb. Sprawdzają autokary, kąpieliska i obozy
Przydatne dane teleadresowe
- Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Kielcach - kontakt, godziny, skargi konsumenckie
- Muzeum Wsi Kieleckiej - bilety, godziny, oddziały i atrakcje
- MPEC Kielce - kontakt, awarie, przyłączenia i e-faktury
- Siostry Boskiej Opatrzności w Kielcach - kontakt, historia i posługa
- Parafia św. Pawła Apostoła w Kielcach - msze, sakramenty, kontakt
- I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów w Kielcach - kontakt, godziny, opiniowanie sądowe
