Wizyta w Mesko – rozmowy o zwiększeniu europejskiej produkcji obronnej

2 min czytania
Wizyta w Mesko – rozmowy o zwiększeniu europejskiej produkcji obronnej

FOT. Urząd Wojewódzki

W zakładach w Skarżysku odbyła się rozmowa o roli polskiego przemysłu zbrojeniowego w systemie bezpieczeństwa Europy. W hali produkcyjnej komentowano możliwości produkcyjne, priorytety technologiczne i programy wsparcia, które mają przyspieszyć dostawy dla sojuszników. Atmosfera była mieszanką technicznego zacięcia i politycznej wagi — od amunicji po systemy przeciwrakietowe.

  • W Mesko rozmowy skupiły się na zdolnościach produkcyjnych i technologicznych
  • Skarżysko jako przystanek w serii wizyt przyspieszających produkcję obronną w Europie

W Mesko rozmowy skupiły się na zdolnościach produkcyjnych i technologicznych

Przedstawiciele zakładu oprowadzili delegację po liniach produkcyjnych i omówili portfolio firmy. Firma Mesko S.A., będąca częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, produkuje m.in. amunicję oraz zestawy przeciwpancerne i przeciwlotnicze. W publikowanej relacji podkreślono, że jednym z flagowych produktów jest pocisk przeciwlotniczy Piorun, który zyskał uznanie na arenie międzynarodowej.

Podczas spotkania poruszono kwestie:

  • priorytetów produkcyjnych – przede wszystkim rozwój systemów dronowych i antydronowych,
  • wzmocnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej,
  • finansowania i modernizacji armii w ramach programów krajowych i unijnych, w tym programu SAFE.

Szef resortu obrony zaznaczył, że rządowe dofinansowanie przekłada się na konkretne efekty w spółkach zbrojeniowych, a przedstawiciele delegacji europejskiej zapoznali się z infrastrukturą oraz możliwościami rozwoju produkcji.

Skarżysko jako przystanek w serii wizyt przyspieszających produkcję obronną w Europie

Wizyta komisarza Andriusa Kubiliusa była częścią szerszej trasy, której celem jest przyspieszenie europejskiej produkcji wojskowej. Spotkania tego typu mają łączyć decydentów z zakładami przemysłowymi, by szybciej identyfikować wąskie gardła łańcuchów dostaw i potrzebne inwestycje.

Rozmowy w Skarżysku dotyczyły nie tylko samych linii montażowych, lecz także współpracy międzynarodowej – jak zakłady krajowe mogą wejść w łańcuchy dostaw sojuszników oraz jak zabezpieczyć produkcję pod kątem logistycznym i technologicznym.

Mieszkańcy i lokalny rynek pracy mogą to odczuć w praktyczny sposób – rozwijające się zamówienia i inwestycje zwiększają popyt na pracowników technicznych, poddostawców i serwis. Dla regionu oznacza to:

  • możliwe pojawienie się ofert zatrudnienia w działach produkcji i logistyki,
  • szanse dla małych firm na współpracę jako poddostawcy komponentów,
  • większe zainteresowanie infrastrukturą transportową i magazynową.

W perspektywie bezpieczeństwa sama obecność zaawansowanej produkcji w regionie wzmacnia argumenty o strategicznej roli przedsiębiorstw takich jak Mesko S.A. w systemie obronnym kraju i Europy.

na podstawie: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach.

Autor: krystian