Porządki przy odwodnieniu na ulicy Ściegiennego – MZD rozpoczyna porządkowe prace

FOT. Urząd Miasta w Kielcach
W Kielcach drogowcy zaczęli oczyszczanie poboczy i rowów odwodnieniowych, by przywrócić sprawny odpływ wody i zmniejszyć ryzyko podtopień. Prace prowadzi Miejski Zarząd Dróg, a pierwszy odcinek objęty interwencją to fragment przy głównym układzie komunikacyjnym. Na miejscu widać cięższy sprzęt i ekipy układające plan prac – ruch toczy się, ale z zachowaniem ostrożności.
- Co dokładnie robią drogowcy przy ulicy Ściegiennego
- W Kielcach prace skoncentrowane na drogach głównego układu komunikacyjnego
Co dokładnie robią drogowcy przy ulicy Ściegiennego
Miejski Zarząd Dróg w Kielcach przystąpił do robót porządkowych polegających na profilowaniu poboczy oraz podczyszczeniu rowów odwadniających. Celem jest przywrócenie pełnej funkcjonalności systemu odwodnienia i szybszy odpływ wody z jezdni i przyległych terenów. Prace mają charakter interwencyjny, nie są częścią rutynowych, corocznych zabiegów.
Prace dotyczą w pierwszej kolejności odcinka obejmującego:
- od skrzyżowania z Aleją Popiełuszki
- do skrzyżowania z ulicą Wapiennikową i ulicą Husarską
W kolejnych etapach w planie są m.in. prace przy Alei Popiełuszki oraz przy ulicy Krakowskiej.
W Kielcach prace skoncentrowane na drogach głównego układu komunikacyjnego
Roboty prowadzone są najpierw na drogach o największym znaczeniu dla ruchu – czyli trasach krajowych i wojewódzkich przebiegających przez miasto. Prace porządkowe mogą powodować krótkotrwałe utrudnienia; Miejski Zarząd Dróg prosi kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prowadzonych działań. Przewidywany czas trwania prac to około około dwóch tygodni.
Warto przypomnieć, że prawidłowe działanie systemu odwodnienia zależy też od właścicieli przyległych nieruchomości. Zgodnie z Art. 30 ustawy o drogach publicznych utrzymanie zjazdów wraz z przepustami pod nimi leży po stronie właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych. MZD apeluje o sprawdzenie i wyczyszczenie przepustów pod zjazdami – to prosta czynność, która ograniczy ryzyko lokalnych podtopień.
Mieszkańcom i kierowcom pozostaje kilka praktycznych obserwacji – prace porządkowe na poboczach i w rowach zwykle poprawiają bezpieczeństwo i widoczność skrajni jezdni, ale przez czas robót warto:
- zwolnić w miejscach prowadzonych prac,
- zwracać uwagę na pracujące maszyny i ekipy,
- sprawdzić stan przepustów pod własnym zjazdem, zwłaszcza przed intensywnymi opadami.
na podstawie: Urząd Miasta Kielce.
Autor: krystian
