W Chmielniku warcaby przyciągnęły rekordową liczbę młodych strategów

W Chmielniku warcaby przyciągnęły rekordową liczbę młodych strategów

FOT. Powiat Kielecki

W sali Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku wszystko rozgrywało się ciszej niż na boisku, ale napięcie było większe niż w niejednym meczu. Przy warcabowych planszach zasiedli uczniowie z 16 szkół, a każdy ruch mógł zdecydować o medalu, dyplomie i miejscu w szkolnej hierarchii. Tegoroczna frekwencja pokazała, że ten turniej dawno przestał być tylko szkolną ciekawostką. To wydarzenie, które uczy cierpliwości, rachunku w głowie i grania do końca.

  • Rekordowa frekwencja i siedem rund cierpliwości
  • Fair play pod okiem międzynarodowego sędziego
  • Medale pojechały do Grzymałkowa, Piotrkowic i Niestachowa

Rekordowa frekwencja i siedem rund cierpliwości

W VII Mistrzostwach Powiatu Kieleckiego Szkół Podstawowych w Warcabach Klasycznych wystartowało 104 uczniów. Zawody podzielono na dwie grupy wiekowe – klasy I–IV oraz V–VIII – a rywalizację rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie siedmiu rund. Nad wszystkim czuwał Bartosz Socha, sędzia klasy międzynarodowej Polskiego Związku Warcabowego, co od razu podniosło rangę turnieju i dawało uczestnikom pewność, że każda partia była prowadzona według jasnych reguł.

Otwarcia dokonała dyrektor szkoły Justyna Zamojska, witając uczniów, opiekunów i zaproszonych gości. W powietrzu czuć było zdrową rywalizację, ale bez napięcia, które psuje sport – tu liczyły się skupienie, opanowanie i umiejętność przewidzenia kilku ruchów naprzód. To właśnie taki format sprawia, że warcaby nie kończą się na samej grze. Dla dzieci i młodzieży są ćwiczeniem charakteru, a dla szkoły – miejscem, gdzie widać, kto potrafi zachować chłodną głowę pod presją.

Fair play pod okiem międzynarodowego sędziego

W trakcie wydarzenia obecny był członek zarządu powiatu kieleckiego Mariusz Ściana, który pogratulował zawodnikom i wręczył najlepszym puchary oraz medale ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kielcach. Gospodarze podkreślali, że mistrzostwa z roku na rok zyskują na znaczeniu i coraz mocniej zaznaczają się w kalendarzu szkolnych zmagań w powiecie.

Do sprawnej organizacji dołożyli się nauczyciele, dyrekcja szkoły i Szkolny Klub Wolontariatu. Turniej przygotowano we współpracy z LUKKS Olimpia Kielce oraz Polskim Związkiem Warcabowym, a honorowy patronat objął starosta kielecki. To właśnie takie zaplecze sprawia, że szkolne zawody nie kończą się na samym rozegraniu partii, lecz nabierają rangi wydarzenia, w którym liczy się też porządek, bezpieczeństwo i równe warunki dla wszystkich uczestników.

Medale pojechały do Grzymałkowa, Piotrkowic i Niestachowa

Najmocniej wybrzmiała końcówka, bo po kilku godzinach partii przyszła uroczysta dekoracja. W młodszej kategorii na podium stanęli Maksymilian Łuczak ze SP w Grzymałkowie, Piotr Ślusarczyk ze SP w Piotrkowicach i Aleksandra Bednarz ze SP w Niestachowie. W starszej grupie najlepsza trójka to Adam Mieszczankowski ze SP w Niestachowie, Gabriel Kowalski ze SP w Chmielniku oraz Jan Zych ze SP w Chmielniku.

Wyniki mają jednak ciężar większy niż sama sportowa tabela. Mistrzostwa są wpisane na listę konkursów uwzględnianych w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, więc dobre miejsce może realnie pomóc w dalszej edukacji. W tym roku tytuł laureata, przyznawany najlepszym 10 procentom zawodników w starszej kategorii, zdobyło pięcioro uczniów. To pokazuje, że warcaby w szkolnym wydaniu potrafią łączyć rywalizację z konkretną stawką, a przy okazji uczą precyzji, cierpliwości i odporności na presję.

na podstawie: Powiat Kielecki.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Powiat Kielecki). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.