niep1
niep2
niep3
niep4
niep5
niep6
niep7

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

 

Co roku 11 listopada świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości. W bieżącym te obchody są szczególnie uroczyste. Mija bowiem 100 lat od chwili gdy po latach zaborów i nieobecności Polski na mapie Europy odzyskaliśmy niepodległość.

W Kielcach oficjalne uroczystości poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona pod przewodnictwem ordynariusza Diecezji kieleckiej, księdza biskupa Jana Piotrowskiego w Bazylice Katedralnej.
Tuż po mszy, w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu” uczestnicy uroczystości zgromadzeni na placu między katedrą a Muzeum Narodowym odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Potem w takt pieśni legionowych wykonywanych przez Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza przeszli przez centrum miasta na plac Wolności. W marszu obok jednostek wojska polskiego w tym m.in. z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych i Wojsk Obrony Terytorialnej, klas mundurowych z kieleckich szkół, harcerzy, druhów ochotników czy delegacji pocztów sztandarowych przedstawiciele służb mundurowych nieśli 100 metrową biało - czerwoną flagę.  Na placu Wolności przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego odbył się Apel rocznicowy. Jego częścią była uroczysta odprawa wart oraz wręczenie ufundowanych przez Wojewodę Świętokrzyskiego medali okolicznościowych dla osób, przedstawicieli instytucji, jednostek policji, straży granicznej i pożarnej oraz innych organizacji. Jeden z medali powędrował do Urzędu Miasta Kielce, a odebrał go prezydent Wojciech Lubawski. Chwilę potem Wojewoda i Prezydent Kielc odsłonili dwa brązowe wieńce upamiętniające dwie daty 1918 – 2018 rok, na trwale umieszone na cokole pomnika Marszałka Piłsudskiego.
W niepodległościowym apelu pamięci wspominano rodaków, którzy oddali życie w walce o wolną Rzeczpospolitą Polskę, by chwilę później oddać salwę honorową. Delegacje uczestniczące w uroczystościach złożyły wieńce oraz wiązanki kwiatów. Część oficjalną zakończyła defilada pododdziałów i koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu solistów i orkiestry z Nowego Sącza.
Wydarzenia na placu Wolności uatrakcyjniła rekonstrukcja bitwy wojsk polsko – łotewskich z Armią Czerwoną pod Dyneburgiem.
W roku jubileuszowym obchodom odzyskania niepodległości towarzyszyło wiele wydarzeń o charakterze sportowym czy kulturalnym. Wśród tych ostatnich należy wymienić koncert  pt. „..a Polska tylko jedna”, który odbył się w Filharmonii Świętokrzyskiej. Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej zaprezentowany został poemat symfoniczny Odwieczne Pieśni Mieczysława Karłowicza, a w drugiej kompozycje Pawła Łukowca, kieleckiego kompozytora, będące próbą ukazania atmosfery dni związanych z odzyskaniem niepodległości, osobistą i bardzo poruszającą wizją współczesnego twórcy skonfrontowaną z autentycznym przekazem emocji, uczuć uczestników walk o niepodległość
Innym była wystawa zatytułowana „Album Legionów”, prezentowana w salach Muzeum Historii Kielc. To dokumentacja walk pozycyjnych Legionów na Wołyniu, a także pojedyncze i grupowe fotografie legionistów, mogiły poległych, sceny z frontowego życia żołnierzy, głównie 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich, stacjonującego w Kielcach w latach 1922–1939.
W Galerii Dolnej Biura Wystaw Artystycznych prezentowany jest „Krajobraz z blizną”. To tytuł wystawy będącej efektem pracy kilku artystów fotografików, dokumentujących miejsca w naszym województwie, których historia nierozerwalnie wiąże się z tematyką niepodległościową. Także częścią wydarzeń artystycznych był wernisaż wystawy zatytułowanej „Czerwone maki”, nawiązującej do wydarzeń z okresu I wojny światowej i ustanowionego Dnia Pamięci oraz symbolicznie łączącej się ze słowami pieśni Feliksa Konarskiego „Czerwone maki na Monte Cassino”