Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

 

18 listopada rozpocznie się w Kielcach XXV Festiwal Form Dokumentalnych NURT. Kielce, jak co roku o tej porze staną się  stolicą polskiego dokumentu. Jubileuszowy NURT będzie rekordowy. Widzowie obejrzą 42 filmy w 10. pokazach, w ubiegłych latach było po 9 pokazów.


Pokazy konkursowe noszą m.in. takie tytuły:  „Jesteśmy rodziną”, „Zdradzeni przez świat”, „Ludzkie przypadki”, „Pamięć i amnezja” czy „Śmietnik i bajorko”. Prezentacje, podzielonych na tematyczne bloki filmów, rozpoczną się w poniedziałek, 18 listopada o godz. 9.oo na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Po każdym z trzech bloków, startujących o  9.00, 13.00 i 17.00, odbędzie się spotkanie z twórcami. W tym  roku, w odróżnieniu od poprzednich lat niewiele jest obrazów ubóstwa, na topie jest natomiast temat ekologii.


Festiwalowi jak zwykle towarzyszyć będą różne wydarzenia. W poniedziałek będzie to przedpremierowy pokaz filmu „Nasza mała Polska” o Japończykach, studentach polonistyki wystawiających po polsku sztukę. W środę o godz. 20 rozpocznie się wieczór jubileuszowy: spotkanie z Krzysztofem Miklaszewskim, pomysłodawcą i dyrektorem NURTU. Na czwartek zaplanowano maraton filmowy z laureatami 25-lecia. W piątek 22 listopada odbędą się warsztaty Krzysztofa Miklaszewskiego z młodzieżą, a Maria Malatyńska zaprezentuje swoje odkrycie: film Michała Bielawskiego „Wiatr. Thiller dokumentalny”. Tego dnia o godz. 18.00 nastąpi wręczenie nagród i wyróżnień. Najlepszy obraz dostanie nagrodę „Wydarzenie NURTU”.