Wybierając odpowiedni kominek musimy przede wszystkim zastanowić się jaka musi być jego moc. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o samą moc grzewczą. Na myśli mamy również odpowiednio dopasowany rodzaj kominka, który będzie odpowiadał nie tylko naszymi standardom i oczekiwaniom, ale również w pełni skutecznie funkcjonował w naszym domu i świetnie wpasowywał się w aranżację. Na szczęście dzisiejsze rozwiązania pozwalają na bardzo swobody wybór, dzięki czemu nie jest to tak trudne zadanie. Przedstawimy wszelkie niezbędne zagadnienia, jakie należy wziąć pod uwagę przed wyborem najlepszego dla nas kominka.

Jaki rodzaj kominka?

Zastanawiając się nad mocą kominka warto również przemyśleć jaki wybrać sam rodzaj wkładu kominkowego. Do dyspozycji mamy tutaj wkłady żeliwne i stalowe. Te pierwsze są znacznie mniej estetyczne, są tańsze i mają zdecydowanie lepsze właściwości akumulacyjne. Dzięki temu właśnie są w stanie dłużej utrzymać ciepło - nawet na długo po wygaśnięciu ognia w palenisku. Wkłady stalowe natomiast są droższe, jednak mają znacznie lepsze walory estetyczne. Możliwości jest tutaj naprawdę mnóstwo i można bardzo łatwo dopasować wygląda wkładu pod naszą własną aranżację salonu czy sypialni. W wyborze pomogą Ci specjaliście od kominków we Wrocławiu https://www.komineczki.com.pl/

Dodatkowe systemy kominka

Poza tym kominek może mieć dodatkowe systemy instalacyjne, dzięki czemu jego moc będzie znacznie wydajniejsza i możliwa do skutecznego ogrzewania nawet całego domu. Chodzi tutaj na przykład o płaszcz wodny. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujesz możliwość ogrzewania również wody użytkowej, co świetnie sprawdzi się szczególnie w okresie jesiennym i zimowym, gdzie pobór takiej wody jest znacznie większy. Masz do dyspozycji również system Dystrybucji Gorącego Powietrza. Taki system, poprzez odpowiednie przewody, pozwala na rozprowadzanie ciepła z kominka po całym mieszkaniu czy domu. Nie jest to jednak możliwe do realizacji wszędzie, ze względów technologicznych. Jeżeli planujesz się zdecydować na takie coś to koniecznie porozmawiaj z odpowiednim ekspertem.

Moc wkładu kominka

Wreszcie - moc grzewcza wkładu kominka. Od jej wartości zależeć będzie to, czy ciepło kominka będzie dla Ciebie wydajne. Zbyt duża dobrana wartość będzie powodowała przegrzewanie się kominka, co wpłynie na jego zmniejszoną żywotność. Zbyt mała natomiast będzie niesatysfakcjonująca dla Ciebie pod względem wydajności. Jej obliczenie zależy od wielu parametrów, dlatego dokładne wyliczenia warto zostawić odpowiednim specjalistom. Można natomiast przyjąć przybliżoną wartość, która szacuje, że dla 25 m3 potrzebne nam będzie przynajmniej 1 kW, przy pomieszczeniu o wysokości 2,5 m. Tak dobrana moc kominka będzie dla nas w pełni satysfakcjonująca, dlatego dobrze przemyśl tę kwestię.

Jak widać na moc kominka wpływać może wiele kwestii. To, czy zdecydujemy się na odpowiednie rozwiązania zależy tylko od nas i możliwości technologicznych w naszym domu. Dzisiejsze usługi są jak najbardziej kompleksowe pod tym względem, dlatego łatwo coś znaleźć.

 Moc kominka domowego - wszystko co musisz wiedzieć