


Na budowie mini ogrodu sensorycznego praca wre. W Parku Dygasińskiego powstaje unikatowe, zielone miejsce , które ma pobudzać wszystkie zmysły.
Projekt pn. „SKWER SENSORYCZNY - MINI OGRÓD SENSORYCZNY DLA DZIECI”, został wybrany przez mieszkańców w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Projekt ogrodu powstał w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce, który nadzoruje też przebieg prac. Niektórzy mieszkańcy odwiedzający park mieli już okazję poznać plany zagospodarowania tej przestrzeni.
- Poprzedni skwer to był zaniedbany. Wyglądało to tak nieelegancko, a obecnie widać, że to zaczyna nabierać jakiegoś sensu i wyglądu – powiedział Stanisław Pawełczyk.
Pracownicy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni nawieźli już nową ziemię i wykonali drenaż terenu. Wszystko po to, aby posadzone tu rośliny mogły lepiej rosnąć.
- W mini skwerze sensorycznym będzie łącznie około 470 sztuk różnych roślin, przede wszystkim krzewów i bylin. Wśród krzewów posadzimy takie rośliny jak lawenda, perowskia czy kostrzewa – informuje Marcin Batóg rzecznik RPZiUK.
Ogród sensoryczny to miejsce dla każdego. Jego rolą będzie silnie oddziaływanie na zmysły, ma dostarczyć mieszkańcom prawdziwego, głębokiego relaksu. Ma zachwycać kolorami kwiatów i zapachami. Ale nie tylko.
- Została opracowana specjalna struktura ścieżek i roślin, żeby uczestnicy tego miejsca mogli go dotykać, ale będą również pięknie dobrane kwiaty przez ogrodników miejskich, które będą pobudzać zmysł zapachu, a zmysł słuchu specjalnie dobrane trawy, które jak będzie wiatr będą szeleścić. To jest miejsce, które ma mieszkańcom dać bardzo zwielokrotnione doznania i możliwość obcowania z przyrodą – powiedziała Agata Wojda zastępca prezydenta Kielc.
Mini ogród sensoryczny dla dzieci został wybrany przez mieszkańców w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego.
- Wiemy, że mieszkańcy w zeszłych latach bardzo chętnie zgłaszali zielone projekty, dlatego w tym roku specjalnie dedykowana kategoria tak zwanych projektów zielonych, żeby pobudzić wyobraźnię mieszkańców i dać szansę, żeby tego typu projekty mogły być w większym zakresie realizowane na terenie naszego miasta - podkreśliła Agata Wojda.
Mieszkańcy jeszcze do 25 maja mogą zgłaszać pomysły na zmiany w swojej okolicy w ramach kolejnej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem miasto zarezerwowano na ten cel 7 mln 800 tys. zł.
Zakończenie prac w Parku Dygasińskiego planowane jest pod koniec czerwca. Skwer sensoryczny został wkomponowany w istniejący układ zagospodarowania terenu. Ogród z rabatami wpisany jest w plan koła gdzie ścieżka sensoryczna w kształcie łuku, prowadzi do centralnego punktu – placu wykonanego z kory kamiennej.
Do pobrania: projekt mini ogrodu sensorycznego i ścieżki sensorycznej
Po zewnętrznym okręgu koła poprowadzona jest mini nawierzchnia sensoryczna. Ścieżka faktur i doznań złożona jest z odcinków zróżnicowanych pod względem podłoża, każdy stanowi inny rodzaj nawierzchni wykonany z różnych materiałów o różnej fakturze (np. piasek, trawa, otoczaki, płyty betonowe, drewniane elementy). Dzieci spacerując po ścieżkach będą mogły dotykać rośliny i poznawać je poprzez kształt, kolor i zapach.
Ogródek sensoryczny jest centralnym elementem placu z kostki, na którego obrzeżach pojawią się dodatkowo zabawki edukacyjne i mała architektura - skrzynie drewniane z ziołami.
Teren zostanie wzbogacony przez nasadzenia z krzewów o barwnych liściach, efektownym kwitnieniu i o intensywnej woni kwiatów. Krzewy i drzewa zostaną posadzone jako uzupełnienie istniejącej zieleni na rabatach sąsiadujących bezpośrednio ze skwerem oraz jako kompensata za usunięte drzewa i krzewy.
Celem skweru jest pobudzanie zmysłów:
- dotyku - stymulowany poprzez ścieżkę faktur i doznań oraz rośliny o zróżnicowanych kształtach liści (okrągłe, podłużne, złożone, pojedyncze) i różnej strukturze liścia (gładkie, chropowate, omszone),
- wzroku - pobudzany między innymi dzięki roślinności o barwnych liściach i o intensywnym kolorze kwiatów,
- zapachu – rozbudzany przez przyjemną woń kwitnących krzewów, krzewinek oraz ziół,
- słuchu – poprzez zastosowanie traw ozdobnych wydających szum na wietrze.
Na terenie zostaną posadzone:
- 152 byliny
- 110 krzewinek
- 202 traw ozdobnych
- 561 krzewów
- 9 drzew (3 liściaste i 6 iglastych)
Do pobrania: plan nasadzeń w mini ogrodzie sensorycznym
Na terenie objętym projektem zostaną zamontowane zabawki edukacyjne, które umożliwią poznanie iluzji optycznej. Wybrano trzy zabawki o nazwach: czyja to twarz, panel sensoryczny, koło optyczne z korbką.
Projekt zagospodarowania parku sensorycznego został opracowany przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska. Wykonanie zadania zostało zlecone Rejonowemu Przedsiębiorstwu Zieleni i Usług Komunalnych.