Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kielce

„Czy warto mieszkać w domu spokojnej starości?” - Plusy i minusy

Mieszkanie w domu spokojnej starości to jedna z najpopularniejszych i najpopularniejszych form mieszkaniowych dla seniorów. Zapewnia im poczucie bezpieczeństwa i towarzystwa. Jednak może również powodować stres z powodu braku prywatności.

Koszt życia w domu spokojnej starości jest znacznie wyższy niż średni koszt wynajmu. W rezultacie wielu seniorów ucieka się do wynajmu domów lub mieszkań. Oznacza to, że w wielu przypadkach będą zmuszeni prowadzić samotne życie, bez rodziny i znajomych w podobnym wieku. Trzeba pamiętać, że nawet stare osiedla są dziś głównie kupowane przez młode małżeństwa, które nie szukają towarzystwa wśród osób starszych.

Ludzie coraz bardziej martwią się o swoje bezpieczeństwo na świecie. Wraz ze wzrostem przestępczości coraz więcej osób upewnia się, że są przygotowane na wszystko, co może się zdarzyć. Osoby starsze i samotne niestety nie mają szansy na przeciwstawienie się złodziejowi lub oszustowi.

Plusy:

  • Zapewnia poczucie bezpieczeństwa
  • Towarzystwo
  • Dostęp do opieki zdrowotnej
  • Obniża ryzyko upadków, ponieważ często przychodzi z dyżurną pielęgniarką lub innym personelem medycznym 24/7

Minusy:

  • Brak prywatności (ciężko prowadzić prywatną rozmowę telefoniczną lub spędzać czas w samotności)
  • Drogie dla wielu osób; koszt zależy od lokalizacji i wielkości

Plusy życia w domu spokojnej starości

Życie w domu spokojnej starości wiąże się z wieloma korzyściami. Najbardziej oczywistą jest społeczność, która zapewnia seniorom towarzystwo i może pomóc w samotności i izolacji, zwłaszcza jeśli ktoś mieszka samotnie. Społeczności te często oferują zajęcia, takie jak zajęcia gimnastyczne, lekcje gotowania, gry i inne, które mogą pomóc seniorom w starzeniu się, a jednocześnie mieć coś do zrobienia.

Należy zauważyć, że kiedy seniorzy mieszkają w społecznościach seniorów, są w stanie doświadczyć nowo odkrytej niezależności i wolności od bardziej uciążliwych zadań codziennego życia. To pozwala im zachować godność i zachować wysoki nastrój.

Oprócz wielu korzyści zdrowotnych jedną z najlepszych rzeczy związanych z ćwiczeniami jest to, że mogą zmienić twoje spojrzenie na życie. Może uchronić Cię przed depresją i sprawić, że poczujesz się lepiej ze sobą. Sprawi, że po zamieszkaniu w domu seniora poczujesz się pewniej i szczęśliwiej.

Daje im również możliwość nawiązywania kontaktów towarzyskich z innymi ludźmi w podobnych okolicznościach jak oni.